Ból bioder i spojenia łonowego w ciąży

Jestem 28 tygodniu ciąży od jakiegoś czasu odczuwam ból bioder (ból miednicy) i spojenia łonowego czy powinnam się tym martwić?

ODPOWIEDŹ

Anna Ścisłowska Ekspert Pilates.org.pl

Ból bioder i(miednicy) i spojenia łonowego w ciąży

Ból bioder i spojenia łonowego w ciąży to problem bardzo wielu kobiet będących w trzecim trymestrze ciąży. W trakcie ciąży, wskutek rozluźniania więzadeł i stawów krzyżowo-biodrowych i spojenia łonowego, dochodzi do nadmiernej ruchomości miednicy. Proces ten zaczyna się w czwartym miesiącu ciąży i rozwija się do siódmego miesiąca, po czym następuje już tylko niewielkie zwiększenie ruchomości. Za rozluźnienie spójności miednicy  podczas ciąży odpowiada relaksyna (hormon).

Ból miednicy w ciąży

Zmiany morfologiczne w miednicy związane z ciążą mają powszechny charakter i często występują bezobjawowo. Od czasu do czasu u ciężarnych między 26 a 28 tygodniem ciąży pojawia się wzmożone napięcie stawu krzyżowo - biodrowego ("ból bioder w ciąży") i/lub spojenia łonowego ("ból spojenia łonowego w ciąży"), wtórnie do utraty czynności kinematycznej. Zazwyczaj obręcz biodrowa powraca do normy w 3 do 6 miesięcy po porodzie.

Okołoporodowe bóle miednicy

W europie wzrasta odsetek kobiet, które doświadczają okołoporodowych bólów miednicy, niezrozumiałych w swej naturze. Ból miednicy rozwija się w trakcie ciąży i/lub porodu, a w normalnym okresie czasu nie dochodzi do odzyskania stabilności.

Bardzo dobre wyniki oprócz szybkiego powrotu do formy z przed ciąży, uzyskasz po zastosowaniu specjalistycznych zestawów ćwiczeń Video Online - "Pilates Po Porodzie".

Zestawy Ćwiczeń po porodzie zawierają 4 programy treningowe, z których każdy, wykonuje się ok 12 razy (2-3x w tygodniu) w zależności od wyjściowej aktywności fizycznej osoby ćwiczącej.

Pilates Online - Treningi w domu

 

 Back to Top ↑