Stabilizacja stawów krzyżowo-biodrowych?

Pytanie

Anna Kraśnik, Nowy Sącz

Jestem instruktorem fitness, chciałam się dowiedzieć na czym polegają mechanizmy ryglowania i autoryglowania stawów krzyżowo-biodrowych?

Odpowiedź

Ekspet mgr Anna Ścisłowska

Witam Anno!

W warunkach fizjologicznych w stabilizację stawów krzyżowo-biodrowych zaangażowane są dwa mechanizmy: zamknięcie strukturalne i zamknięcie siłowe.

Zamknięcie strukturalne wynika ze styku dokładnie dopasowanych powierzchni stawów krzyżowo-biodrowych, ich kształtu, wieku oraz przyłożonego obciążenia.

Zamknięcie siłowe jest dokonywane przez liczne więzadła oraz specyficzne taśmy mięśniowo-powięziowe wywołujące kompesję stawu. W stabilizacji często wykorzystywane są struktury powięziowe, a mięśnie i więzadła wykazują zmienny potencjał stabilizacyjny w różnych fazach aktywności.

Na przykład:

- Przy przedniej rotacji kości biodrowej i kontrrotacji kości krzyżowej staw krzyżowo-biodrowy stabilzowany jest przez więzadło krzyżowo-biodrowe grzbietowe długie.

- Przy tylnej rotacji kości biodrowej i rotacji kości krzyżowej staw krzyżowo-biodrowy stabilizowany jest przez więzadło krzyżowo-guzowe i więzadła krzyżowo-biodrowe międzykostne.

 Back to Top ↑