Cierpię na zaparcia, jaką dietę powinnam stosować?

Pytanie: Jaka jest najlepsza dieta na zaparcia?

Odpowiedź

Ekspert dr Adam Nelson

Witaj Aleksandro! Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec zaparciom. Najważniejsze w diecie na zaparcia jest - błonnik i woda, które pomagają stolcu przejść do okrężnicy. Zadbaj o dobrze zbilansowaną dietę.

Dobrym źródłem błonnika są owoce i warzywa, rośliny strączkowe i całe ziarna zbóż (zwłaszcza otręby). Polecam także owsiankę.

Pamiętaj o wypijaniu od 1,5 do 2 litrów wody i innych płynów (chyba, że musisz je ograniczyć z powodu choroby). Płyny, które zawierają kofeinę - takie jak kawa i napoje bezalkoholowe - wydają się mieć wpływ odwadniający. Powinnaś ich unikać, dopóki Twój rytm wypróżnień nie wróci do normy. Spróbuj na jakiś czas ograniczyć spożywanie mleka i produktów mlecznych. Jeśli zauważysz poprawę może to oznaczać, że cierpisz na nietolerancję laktozy. Nietolerancja laktozy jest zaburzeniem trawienia, w którym organizm wytwarza za mało lub nie wytwarza wcale laktazy - enzymu wymaganego do prawidłowego rozkładu laktozy (cukru obecnego w mleku i innych produktach nabiałowych). W przypadku nietolerancji laktozy spożycie produktów zawierających laktozę prowadzi do nadmiernych produkcji gazów trawiennych (wzdęcia i kurczowe bóle brzucha). Ponadto zaleca się regularne ćwiczenia i ruch.Back to Top ↑