Czy soja jest groźna dla mężczyzn? Produkty sojowe powodują bezpłodność?

Pytanie

Marcin, Opole

Czy soja jest groźna dla mężczyzn? Słyszałem że spożywanie soi i produktów na bazie soi może wpłynąć na bezpłodność?

Odpowiedź

Ekspert dr Adam Nelson

Witaj Marcine ! 

Soja zajmuje coraz więcej miejsca w naszych jadłospisach, bo jest świetnym źródłem białka i obniża poziom cholesterolu. Soja zawiera genisteinę i dadzeinę, należące do fitoestrogenów. Są to roślinne związki, które w organizmie ludzkim działają podobnie do estrogenów, czyli hormonów żeńskich. 17 października 2007r.

Medyczna agencja Prasowa podała, że "spożywanie produktów na bazie soi oraz izoflawonów sojowych przez mężczyzn pochodzenia europejskiego wiąże się ze zmniejszeniem liczby plemników" według amerykańskich badań, zaprezentowanych na kongresie American Society for Reproductive Medicine (ASRM) w Waszyngtonie. J. Chavarro et al. z Harvard School of Public Health w Bostonie wykazali odwrotną zależność między spożyciem żywności na bazie soi a ilością plemników "Zatem mężczyźni spożywający najwięcej produktów na bazie soi (średnio pół porcji dziennie) mieli 41 mln plemników/ml mniej niż ci, którzy jej w ogóle nie jedli". Spożywanie soi oraz  produktów na bazie soi wzbudza wiele dyskusji, sugerując się jednak najnowszymi badaniami nie ma wskazań co do wyeliminowania jej z codziennej diety.

Spożycie soi w Polsce na dzień dzisiejszy  jest jeszcze stosunkowo  niewielkie, ale na świecie ta roślina i jej przetwory są niezwykle popularne, zwłaszcza w USA i Azji . Trudno się dziwić, soja to znakomite źródło białka (30-50%), zawiera odpowiedni dla człowieka zestaw aminokwasów i witamin z grupy B.Back to Top ↑