Dlaczego mam ciągle ochotę na słodkie jedzenie? Czuję że mogła bym jeść same słodycze

Pytanie

Izabella Smotniak, 

Dlaczego mam ciągle ochotę na słodkie jedzenie? Odkąd przestałam brać tabletki antykoncepcyjne czuję, że mogłabym jeść tylko słodycze. Przytyłam 6kg w 2 tygodnie - i wtedy zdecydowałam, że czas przestać. I już od dwóch miesięcy nie tknęłam żadnych słodkości - czekolady, napojów gazowanych ani ciast. Zamiast tego jem owoce, orzechy, jogurty, owsianki. Muszę uważać na sól. Ale mimo tego, że jem zdrowo - jem wciąż! I wciąż mam ochotę na słodkie! Co więcej, nie straciłam nic na wadze choć codziennie ćwiczę wieczorami. Od miesiąca przyjmuję chrom.

Odpowiedź

Ekspert dr Sanjay Bockman

Witaj Izabello !

Może być kilka powodów, dla których ciągle masz ochotę na słodycze. Pierwszy jest taki, że twój poziom cukru we krwi może być zbyt niski i twoje ciało cały czas próbuje ci powiedzieć, że musisz coś zjeść, by go podwyższyć do normalnego poziomu. Niski cukier we krwi może być spowodowany niejedzeniem odpowiedniej ilości pokarmów w ciągu dnia lub złymi nawykami żywieniowymi. Może być także spowodowany niedostatkiem energii lub zmęczeniem, szczególnie tym spowodowanym brakiem snu. Ciało szuka wtedy sposobu na uzyskanie energii i znajduje sobie inne źródła jej pozyskiwania. Cukier może być metabolizowany i zmieniany w energię bardzo szybko, a więc jest to oczywisty pomysł.

To pragnienie słodkiego może być też znakiem, że twoja dieta jest zbyt restrykcyjna. Może być ciężko utrzymać stałą dietę, w której nie ma rzeczy, na krtóre najbardziej masz ochotę. Lepiej zamiast tego zastosuj taktykę umiaru i zdrowych alternatyw. 

Na koniec - problem może mieć także podłoże psychologiczne. Stres często popycha w stronę lodówki i słodkości - coś dobrego poprawia nam bowiem humor. Jedzenie słodyczy może też stać się częścią mechanizmu nagradzania poprzez uwalnianie seretoniny.

Polecam tamaty

Brak snu przyczyną nadwagi !

Nie zajadaj emocji pokonaj zły odruchBack to Top ↑