Jak działa likopen? Dlaczego zapobiega rozwojowi raka?

Pytanie

Adrian Nawrocki, Pruszków

Jak działa likopen, jakie są jego właściwości? Słyszałem że likopen zapobiega nowotworowi prostaty. Czy likopen zawarty w pomidorach ma rzeczywiście najlepsze działanie, rozważam przyjmowanie kapsułek. 

Odpowiedź

Ekspert, dr Melina Lam

Witaj Adrianie!

Likopen skutecznie oddziałuje na procesy nowotworzenia, jednak mechanizm tego zjawiska nie został do końca poznany. Uważa się, że likopen powoduje odbudowanie połączeń międzykomórkowych, podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych karotenoidów Wielu pacjentów słyszało o korzystnym działaniu likopenu (związku z rodziny karotenoidów,) zawartego w pomidorach. Po obróbce cieplnej jest on lepiej przyswajalny przez organizm. Dlatego zaleca się regularne spożywanie puree z pomidorów, sosów pomidorowych, wywaru czy soku pomidorowego. Domowe przygotowanie pozwoli ograniczyć obecność licznych chemicznych dodatków.Idealnie byłoby, gdyby pacjent sam przygotowywał sos pomidorowy, a następnie przechowywał go w lodówce. Świeże pomidory również dostarczają likopenu.

Nie tylko likopen

Likopen jest silnym przeciwutleniaczem, zawartym w warzywach i owocach. Zalecane jest, aby był on spożywany codziennie. Suplementacja przez kapsułki z likopenem nie ma takiego ochronnego działania, jak spożycie pomidorów. Przyczyną może być fakt, że wiele składników warzyw wchodzi między sobą w reakcję w celu ochrony prostaty. Pomidory mają również wysoką zawartość innych elementów, takich jak kwercetyna, witaminy C, E oaz kwas foliowy. Wszystkie te elementy oddziałują na prostatę. Ponadto wydaje się, że jedna cząsteczka, w wysokim stężeniu zawarta w owocach, warzywach strączkowych, a zwłaszcza pomidorach, jest jeszcze skuteczniejsza niż likopen: jest to Fru His, D-fruktoza-L-histydyna. Również połączone działanie pomidorów i soi wydaje się skuteczne w zapobieganiu nowotworowi prostaty, jednak z rezerwą należy podchodzić do spożywania soi przez mężczyzn z krajów zachodnich.Back to Top ↑