W jak można ocenić czy odczuwany ból promieniuje z bioder czy z kręgosłupa?

Dodaj do ulubionych

W jakim stopniu określić można czy odczuwany ból promieniuje z bioder czy z kręgosłupa?

Pacjenci często skarżą się na ból krzyża, który promieniuje do pośladków, pachwin, ud lub nawet kolan. Dla wielu z nich – jak również dla badających ich lekarzy – znacznym problemem jest określenie czy ból pochodzi z okolicy bioder, kręgosłupa, czy też z obydwu nadmienionych obszarów ciała. Najnowszy artykuł opublikowany w lutym w magazynie Amerykańskiej Akademii Ortopedycznej  (JAAOS) identyfikuje symptomy bólu bioder i kręgosłupa oraz omawia działania diagnostyczne pozwalające na odpowiednie ich leczenie.  

W większości przypadków bóle w okolicy pachwiny, jak również trudności z nakładaniem obuwia oraz zarówno wsiadaniem do jak i wysiadaniem z pojazdów mechanicznych wiążą się z problemami zdrowotnymi oraz zwyrodnieniami w obszarze bioder. Ból pośladków oraz krzyża najczęściej ściśle wiąże się z problemami z kręgosłupem. Niemniej jednak, niektórzy pacjenci odczuwają ból tak pleców jak i bioder. Nie są oni również w stanie, nawet przy wsparciu lekarzy, dokładnie zidentyfikować źródła dyskomfortu. Ból krzyża może być między innymi oznaką postępującego artretyzm bioder.

"W nadmienionym przypadku, podobne do siebie lub współwystępujące symptomy mogą utrudnić postawienie diagnozy oraz rozpoczęcie właściwego leczenia" stwierdził autor badania, lekarz medycyny, Afshin Razi, ortopeda oraz adiunkt medycyny zatrudniony w szpitalu NYU.

W opublikowanym artykule ekspert rekomenduje, aby pacjenci każdorazowo przedstawiali lekarzom pełną historię leczenia swoich przypadłości, jak również - poddali się ocenie zdolności motorycznych, zakresu ruchów bioder i kręgosłupa, postury, ewentualnej utraty masy mięśniowej (prawdopodobna atopia), czy w końcu – ewentualnych różnic w długości kończyn.  

"Lekarzom zaleca się z kolei stosowanie zarówno podstawowych jak i zaawansowanych technik obrazowania oraz zastrzyków diagnostycznych, które to pozwolą z większą dozą prawdopodobieństwa ustalić źródło bólu i podjąć decyzję o sposobie leczenia" poinformował doktor Razi.

Diagnozy bólów bioder oraz pleców wskazywać mogą na zapalenia kości i stawów, złamania, osteoporozę bioder, naderwanie obrąbka stawowego (otaczającego biodro), przesunięcia dysków, stenozę (zwężenie tętnic), zwyrodnienia stawów oraz im podobne problemy zdrowotne.

"Badanie stanu zarówno kręgosłupa jak i bioder pozwoli zmniejszyć ryzyko nieprawidłowego postawienia diagnozy jak również przyspieszyć ograniczanie dotkliwości symptomów chorobowych" podsumował doktor Razi.

 

Autor: Anna Ścisłowska

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑