Bieganie zmniejsza ryzyko zapaleń stawów kolanowych?

Dodaj do ulubionych

Bieganie zmniejsza ryzyko zapaleń stawów kolanowych

Jak doskonale wiadomo, bieganie prowadzić może do bólu mięśni i zakwasów, jednakże jest to niewielka cena jaką płacimy za satysfakcjonującą kondycję układu sercowo-naczyniowego. Zwykło się uważać, że bez bólu nie ma rezultatów. Jest to prawda - jak dowodzą najnowsze badania, aktywność molekuł odpowiedzialnych za powstawanie zapaleń w stawach kolanowych znacznie spada po zakończonym wysiłku fizycznym.   

 

Założyć więc można, że bieganie pomaga zminimalizować prawdopodobieństwo zapaleń stawów.  

 

"Wyniki przeprowadzonych przez nas eksperymentów podkreślają nieprawdziwość poglądów odnoszących się do omawianego typu wysiłku fizycznego" stwierdził współautor badania, Matt Seeley profesor zwyczajny wychowania fizycznego na uniwersytecie BYU. "Mimo, że wiele osób uważa, iż biegi długodystansowe mogą niekorzystnie odbijać się na stanie naszych kolan, pogląd ten okazać się może wyłącznie mitem."

 

W ramach badania, którego wyniki opublikowano niedawno w magazynie European Journal of Applied Physiology, Seeley oraz jego współpracownicy z uniwersytetu BYU, jak również doktor Eric Robinson z organizacji Intermountain Healthcare, określili czynniki ryzyka predysponujące respondentów do zapaleń stawów kolanowych. Analizie poddano grupę zdrowych mężczyzn i kobiet w wieku od 18 do 35 lat, natomiast pomiary prowadzono zarówno przed jak i po bieganiu.

 

Eksperci zauważyli zmniejszenie stężenia cytokin o nazwie GM-CSF i IL-15 w pobranej od badanych mazi stawowej po 30 minutach biegania. Ilość nadmienionych płynów pozostawała na identycznym poziomie w mazi respondentów, którzy nie rozpoczęli jeszcze wysiłku fizycznego oraz przedstawicieli grupy kontrolnej prowadzących siedzący tryb życia.

 

"Udało nam się ustalić, że wysiłek fizyczny pomaga zdrowym, młodym osobom ograniczać prawdopodobieństwo zapaleń, co z kolei może korzystnie wpływać - szczególnie w ujęciu długoterminowym - na kondycję stawów" stwierdził główny autor badania, Robert Hyldahl, profesor zwyczajny wychowania fizycznego pracujący na Uniwersytecie BYU.

 

Hyldahl przyznał, że bieganie może mieć ochronny wpływ na stawy, jednocześnie zauważalnie zmniejszając ryzyko wykształcenia się takich problemów zdrowotnych jak chociażby zwyrodnienia kostno-stawowe.

 

Wnioski te są niezwykle istotne, jako że rzeczone zwyrodnienia, powodujące deformację i uszkodzenia chrząstki zlokalizowanej na zakończeniach kości, dotykają aż 27 milionów osób w Stanach Zjednoczonych.  

 

"W ramach eksperymentu ustalono także, że biegacze długodystansowi nie są bardziej narażeni na zwyrodnienia" powiedział Seeley. "Wykazano również, że tego typu aktywność fizyczna może przeciwdziałać chorobom kończyn dolnych."

 

Zespół naukowców, w skład którego weszli ówczesna doktorantka (obecnie doktor) Alyssa Evans oraz doktorant Sunku Kwon, zamierza następnie poddać wnikliwej analizie osoby, zmagające się z urazami stawów. Eksperci pragną przede wszystkim poddać testom osoby, u których zdiagnozowano uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego.

 

 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑