Buty do biegania - Czym kierować się przy wyborze butów do biegania?

Dodaj do ulubionych

Buty do biegania powinny  minimalizować ryzyko kontuzji. Biegacze rocznie wydają 20 bilionów dolarów na buty do biegania z bardzo różnymi rodzajami sznurowań, które mogą kosztować nawet 200 dolarów za parę. Pytanie jednak, czy jest to tylko wymysł producentów, czy obuwie przeznaczone do biegania to naprawdę dobra inwestycja? Nowe badania mięśni szkieletowych potwierdziły fakt, że buty ze specjalnymi systemami wywierają znacznie większy nacisk na kluczowe stawy niż bosa stopa. Potencjalnie zwiększa to ryzyko rozwinięcia się takich urazów jak zapalenie kości czy stawów kolanowych.

Buty do biegania a ryzyko kontuzji

Winowajcą całego zamieszania jest projekt buta, który zakłóca naturalną zdolność organizmu do absorbowanie obciążenia przez stopę - stwierdził Casey Kerrigan, który opublikował swoje badania w piśmie PM&R: The Journal of Injury, Function and Rehabilitation. Najbardziej niepokojące jest to, że buty do biegania zwiększają ciśnienie w kolanach ach o 38%, co bardzo obciąża i kolano, i piszczele, i uda - co może prowadzić do zwyrodnienia stawów.

Jakie buty do biegania wybać? Trzy kluczowe przyczyny obciążenia stawów

- To było zaskakujące, że procent osób kupujących buty do biegania tak szybko wzrastał - powiedział Kerrigan, ekspert w dziedzinie biomechaniki ludzkiego chodu. Ma on dyplom Harvard University - Nie dostrzegaliśmy tego wzrostu przy chodzeniu.

Ogólnie rzecz biorąc, z badań wynika, że dzisiejsze buty do biegania dobrze chronią stopę, ale dramatycznie zwiększają presję na trzy stawy kończyn dolnych - biodrowego, kolanowego i skokowego - w porównaniu do biegania boso Na przykład, niektórzy badacze zauważyli, że podczas noszenia butów do biegania o 54% wzrasta "wewnętrzny moment obrotowy" - ciśnienie, które może zwiększyć ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów w stawie biodrowym.

Porównawczo - chodzenie na wysokich obcasach powoduje wzrost tego momentu o nie więcej niż 26%. Buty do biegania powodują wzrost o ponad 38%. 

Biorąc pod uwagę wszystkich biegaczy (wg the US Burneau of Labor Statistics około 7% obywateli USA regularnie biega), ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej ciągle rośnie i staje się coraz większym problemem. Nie ma żadnego lekarstwa na zwyrodnienia stawów, które są najczęstrzą formą zapalenia stawów. Kosztuje ona USA około 186 miliardów dolarów rocznie.

Pierwsze buty do biegania

Pierwsze buty do biegania powstały w latach 70 XX wieku. Jak to możliwe, że przez ponad czterdzieści lat wciąż nie wynaleziono idealnych butów do biegania, które ochroniłyby biegaczy przed wszystkimi wyżej wymienionymi problemami? Pomijając ogromne ceny, ciągle rosnące, nie ma właściwie żadnych różnic w procencie kontuzjowanych sportowców.

Kerrigan twierdzi, że pomimo ostatnich postępów w analizie chodu, rosnące zrozumienie biomechaniki ludzkiej nie zostało jeszcze wykorzystane przy konstruowaniu idealnych butów do biegania. Podczas gdy poduszka pięty i łuk przyśrodkowy mogą sprawić, że stopa będzie czuć się wygodnie i komfortowo, będą one jednocześnie zakłócać jej poprawną pracę i przesyłanie obciążenia.

Gdy biegamy boso, zwykle upadamy na piętę i prędko powracamy do środka stopy. 

- Buty do biegania zwykle to uniemożliwiają - mówi Kerrigan, który biegał już w liceum, a potem w college'u i wciąż uprawia ten sport. - Powinniśmy dbać o to, by tę zdolność zachować.

- Jednakże bieganie boso nie jest odpowiedzią. Jest to dobre wyjście tylko, jeśli masz możliwość biegać na trawie z gąbczastą powłoką pod nią. 

- Gdy biegasz po twardym gruncie, nie masz wystarczającej sprężystości w sobie - mówi Kerrigan, były profesor i przewodniczący wydziału medycyny fizycznej i rehabilitacji na University of Virginia. - Niestety, nasze stopy nie są przystosowane do dopasowywania się do podłoża.

Obecny projekt butów do biegania ma wady

Fakt, że Kerrigan to przewodniczący w firmie JKM Technologies (Charlottesville, Virginia), nie jest dziwny fakt, że wyszukuje błędy w obecnych butach do biegania na rynku. Fakt jednak jest faktem - wiele z jego badań opiera się na wcześniejszych i potwierdza - czegoś w obecnie produkowanych butach brakuje.

- Wiele urazów stopy i kolana jest spowodowanych tym, że ludzie biegają w butach, które powodują, że ich stopy są słabe. Zmuszają stopy do zbytniego pronowania i wywołują problemy z kolanami - mówił Daniel Lieberman, profesor antropologii biologicznej, w angielskiej gazecie Daily Mail jakiś czas wcześniej. - Do 1972, kiedy to wynaleziono pierwsze buty do biegania, ludzie biegali w butach o bardzo cienkich podeszwach. Mieli silne nogi i znacznie rzadziej występowały problemy ze stawami.

W badaniu Kerrigan i jego naukowcy przyjrzeli się grupie 68 zdrowych, młodych zawodników dorosłych (31 mężczyzn i 37 kobiet). Każdy zawodnik miał przebiegać minimalnie 15 mil tygodniowo. Zintergowany system pomiarowy obejmował bieżnie, komputery, aparaty fotograficzne i odblaskowe znaczniki umieszczone na "anatomicznych punktach orientacyjnych" na podstawie wyliczonych momentów obrotowych stawów gdy biegali.

Jak jednak pokazał Kerrigan, są ograniczenia tej metody - naukowcy mogą oszacować różnicę netto pomiędzy siłami po obu stronach stawu, ale nie całą pracę stawu. 

- Jedynym sposobem byłoby umieszczenie urządzenia tuż przy stawie - mówi Kerrigan - nie znaleźliśmy jednak żadnego ochotnika do takiego badania.

Brooks bada wszystkie nowości

Buty używane w badaniach były firmy Brooks Adrenaline. Wyprodukowane one były przez Bothell w Waszyngtonie, które zajmuje się również produkcją odzieży. Jest to spółka zależna od Berkshire Hathaway (BRK.A). Buty tej firmy nie były wybrane z żadnego szczególnego powodu, pomijając "neutralną klasyfikację i dizajn charakterystyczny dla większości biegaczy".

Poinformowani o badaniu przez DailyFinance, Brooks powiedzieli o swoich butach, że mają zapobiegać urazom związanym z biomechaniką. Było to bardzo poważne oświadczenie. 

- Cenimy wyniki tego badania i aktywnie szukamy i rozwijamy wiele nowych rozwiązań dla biegaczy w Brooks - dodano. - To obejmuje różne style naturalnego ruchu stopy i ciała, różne warunki pogodowe, powierzchnię i indywidualne biomechaniczne różnice. Kontynuujemy odkrywanie wszystkich nowości i chcemy zapewnić dzisiejszym biegaczom jak najlepsze warunki do biegania.

Jedyną osobą, która byłaby chętna do rozmowy z Brooks jest Kerrigan. Mama trzech córek, które także biegają, pracuje nad wyprodukowaniem takiego obuwia, które będzie lepiej pasowało do potrzeb stopy i lepiej odzwierciedlało ich naturę zarówno podczas chodzenia, jak i biegania. System CDC Suspension ma elastyczny wspornik z włókna węglowego, który utrzymuje wnętrze buta w odpowiednim ugięciu. 

- Ta technika pokazuje, że można zapobiec poważnym komplikacjom i ich objawom przez długi czas - w prawdziwy, sensowny sposób - mówi Kerrigan.

Kerrigan nie jest jedyną, która pracuje nad idealnymi butami do biegania. Vibram Concord (Massachusetts) stworzyło buty podobne do rękawicy dla stóp - odzwierciedlają one bieganie boso.

 

Kerrigan próbuje zdobyć licencję na jej technologię od innych firm. Mówi się, że na stworzenie nowych butów potrzebny jest rok. Do tej pory nikt nic z tym nie zrobił - ma więc ona szansę coś w tym kierunku osiągnąć, co może zająć jej około trzy lata.

JKM Technologies planuje wydać serię butów do biegania dla kobiet pod nazwą OESH.

- Mamy nadzieję dowiedzieć się dzięki temu czegoś nowego. Na pewno firmy produkujące buty będą bacznie obserwować tendencje klientów.

 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑