W mózgu biegaczy występuje więcej połączeń neuronowych?

Dodaj do ulubionych

Badania wskazują, że w mózgu biegaczy występować może więcej połączeń neuronowych

Rezonans magnetyczny mózgu wykazał, że bieganie może pozytywnie wpływać zarówno na strukturę jak i funkcjonowanie mózgu, tak jak ma to miejsce w przypadku innych skomplikowanych czynności, takich jak chociażby gra na instrumentach muzycznych.  

 

Mózgi biegaczy charakteryzują się bardzo dużą ilością połączeń neuronowych, zwłaszcza w porównaniu z osobami, które nie uprawiają tego typu wysiłku fizycznego. Rezonans magnetyczny mózgu dowiódł, że bieganie może wpływać zarówno na strukturę jak i funkcjonowanie mózgu, tak jak ma to miejsce w przypadku innych skomplikowanych czynności, takich jak chociażby gra na instrumentach muzycznych.  

 

U biegaczy zauważono także występowanie połączeń funkcjonalnych pomiędzy kilkoma obszarami mózgu. Znaczna część neuronów prowadzi do kory czołowej, która to odpowiada za zdolności kognitywne, umożliwiające nam planowanie, podejmowanie decyzji oraz wykonywanie kilku czynności jednocześnie.  

 

Jeżeli pragniemy od nowego roku zacząć biegać, jednakże w dalszym ciągu poszukujemy odpowiedniej motywacji, przyjrzeć się powinniśmy mózgom biegaczy. Zidentyfikowano w nich bowiem więcej połączeń neuronowych niż u pacjentów prowadzących siedzący tryb życia.

 

Badacze z Uniwersytetu w Arizonie porównali zdjęcia mózgu nastoletnich biegaczy z obrazami ich rówieśników, którzy nie uprawiali tego typu aktywności fizycznej. U biegaczy zidentyfikowano także występowanie połączeń funkcjonalnych pomiędzy różnymi obszarami mózgu, z których wiele prowadziło do kory czołowej odpowiedzialnej za funkcje kognitywne umożliwiające nam planowanie, podejmowanie decyzji oraz wykonywanie kilku czynności.  


Mimo, iż konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań celem określenia czy różnice te mogą mieć wpływ na funkcje kognitywne mózgu, rezultaty opisywanego eksperymentu, opublikowane w magazynie Frontiers in Human Neuroscience, pozwalają lepiej zrozumieć sposób w jaki ćwiczenia wpływają na mózg osób młodych.  

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑