Dlaczego już odrobina aktywności fizycznej pozwala się czuć atrakcyjniej?

Dodaj do ulubionych

Wystarczy wyłącznie odrobina aktywności fizycznej, aby poczuć się piękniej i szczuplej!

Najnowsze badanie naukowe pokazuje, jak istotne dla zdrowia psychofizycznego korzyści oferuje nawet krótkotrwały trening.  

 

Jedynie pół godziny aktywności fizycznej wystarczyło, aby panie biorące udział w badaniu poczuły nagły przypływ sił oraz poczuły się szczuplej. Przedstawicielki płci pięknej z radością powitają zapewne informację, iż korzyści z treningu, nawet trwającego wyłącznie kilkanaście minut, utrzymują się przez relatywnie długi okres czasu.

 

"Bardzo wiele kobiet negatywnie postrzega własne ciało i sylwetkę" stwierdziła główna autorka badania, Kathleen Martin Ginis, profesor na wydziale Zdrowia i Fizjologii Uniwersytetu Okanagan. "Jest to poważny problem, jako że niewłaściwe postrzeganie siebie prowadzić może do poważnych zmian psychofizycznych, spośród których wymienić należy między innymi niską samoocenę, depresję oraz zaburzenia łaknienia. Nasz eksperyment dowodzi, że wysiłek fizyczny może mieć zbawienny wpływ na samopoczucie."

 

Martin Ginis oraz współpracująca z nią doktorantka, Lauren Salci, porównały samoocenę u kobiet, które wzięły udział w półgodzinnej sesji aerobiku oraz u pań, które czytały w tym czasie książkę w pozycji siedzącej. U przedstawicielek pierwszej z grup zauważono znaczną poprawę samooceny, która to utrzymywała się nawet do 20 minut po zakończeniu treningu. Naukowcy ustalili także, że wysiłek fizyczny nie wpłynął na zmianę nastroju pań, a raczej sprawił, że poczuły się one szczuplejsze i pełne energii.

 

"Każdy z nas ma czasem taki dzień, kiedy to z niechęcią przygląda się własnemu ciału" powiedziała Martin Ginis. "Zarówno obecne jak i przeprowadzone przez nasz zespół wcześniej badania pokazują, jak korzystny może być dla naszego ciała i umysłu trening oraz jak dalekosiężne skutki może on za sobą nieść."

 

Martin Ginis uważa, że omawiane badanie może stanowić przełom w kwestii opracowywania terapii mających na celu poprawę samooceny pacjentów.  

 

Jak wynika z danych przedstawionych przez Narodowy Instytut Zdrowia, niemalże połowa kobiet zamieszkujących teren Ameryki Północnej jest w choć niewielkim stopniu niezadowolona ze swojego wyglądu. Tendencja ta utrzymuje się na stałym poziomie przez ostatnie trzy dekady.  

 

"Uważamy, że poczucie, iż rozpoczęliśmy pracę nad własnym wyglądem może nam pozwolić efektywniej poradzić sobie z kompleksami" podsumowała Martin Ginis. "Fakt ten może z kolei przełożyć się na korzystniejsze postrzeganie własnej osoby oraz odrzucanie negatywnych myśli i odczuć dotyczących naszej sylwetki."

 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑