10 mitów na temat ćwiczeń które musi odejść !

Dodaj do ulubionych

Najlepsi eksperci obalają 10 mitów na temat ćwiczeń! Wszyscy szukamy sposobu na maksymalizację wyników przy minimalizacji czasu i wysiłku na siłowni. To poszukiwanie skrótów przełożyło się na wiele mitów dotyczących ćwiczeń. CNN.com zapytał fizjologów ćwiczeń, trenerów fitness i dietetyków o ich najbardziej znienawidzone mity na temat ćwiczeń.

Pozostawiamy Ci do rozważenia 10 najbardziej nielubianych mitów dotyczących fitness:

10) Twoja maszyna cardio liczy ilość kalorii, którą spalasz.

 "To nic nie znaczy" powiedział Mark Macdonald, osobisty trener i autor "Body Confidence" o liczbie spalonych kalorii wypluwanych przez maszyny cardio. "Niektóre liczniki nawet nie zapytają o masę lub płeć. Wynik jest zależny od Twojego składu ciała. Jeśli zawartość tkanki w twoim organizmie wynosi np. 18%, będziesz spalać znacznie więcej niż kobieta która ma wskaźnik 35% (procentowy wskaźnik tkanki tłuszczowej). A ile osób wie jaki jest ich procentowy wskaźnik tkanki tłuszczowej? Wskaźnik obliczany przez urządzenie prawdopodobnie nie jest dokładny.”

9) Kobiety nie powinny podnosić ciężarów, ponieważ rozbudują tkankę mięśniową.

 „Ten jeden szalony mit napędza negatywnie wiele kobiet” mówi Alibe Burron, była kulturystka. Przed zawodami, aby przygotować mięśnie, musiała spędzać na siłowni od czterech do pięciu godzin. "Aby naprawdę mieć wpływ na znaczny przyrost masy mięśniowej trzeba się napracować. A to jest bardzo, bardzo trudne" powiedziała Burron.Kobiety mają zbyt dużo estrogenu, by szybko budować tkankę mięśniową. Mężczyźni budują tkankę mięśniową dużo szybciej dzięki testosteronowi.Kobiety, nie bójcie się sztangi! Trening siłowy pomaga zredukować tkankę tłuszczową, zwiększa czystą masę mięśniową i dużo efektywniej pomaga spalać kalorie.  

8) Ocena urządzeń monitorujących pracę serca pozwoli Ci ocenić intensywność twojego treningu.

 Monitorowanie tętna to błędna ocena wyników. Nawet najlepsze urządzenia i nowoczesny sprzęt techniczny nie są w stanie zrozumieć Twojego ciała. "Odczuwalny własny wysiłek ma sens, sam czujesz czy ciężko pracujesz i jest to uczucie niezawodne w porównaniu do odczytów monitorów, które Cię w ogóle nie znają. Co zaskakujące, jest on bardzo dokładny. Jednak Twoje odczucia mogą zmienić się w czasie, dlatego nawet one nie są doskonałe. Jednak na pewno są dużo lepsze od monitorów pracy serca" powiedział Matt Fitzgerald - dziennikarz sportowy, trener i dietetyk. Tętno może się wahać w zależności od tego, jakie ćwiczenia wykonujesz. Test Rozmowy może zmierzyć intensywność, z jaką pracujesz. Czy w czasie wysiłku: - możesz swobodnie rozmawiać wypowiadasz się pełnymi zdaniami? - nie możesz rozmawiać swobodnie, używasz krótkich fraz? - lub jesteś w stanie wydusić z siebie ledwie kilka słów? "To wszystko czego potrzebujesz, aby się nauczyć rozpoznawać sygnały Twojego organizmu oraz odzyskać lepszą kontrolę przy wysiłku" powiedział Alex Hutchinson, autor książki "Cardio or Weights?".

 7) Waga jest początkiem i końcem wszystkiego

 Ważysz sie tydzień po tygodniu i nie widzisz tendencji spadkowej Twojej wagi ciała? Znowu postanowienia noworoczne i tłumy osób odwiedzające siłownię.

"W ciągu pierwszych trzech tygodni znika wytyczony cel lub intensywność, zapominamy o postanowieniach noworocznych” mówi Littrel. "Z tego co widzę, to mamy 28 dni na stworzenie nawyku. Niestety, rezygnujemy przed upływem 21".

„Osoby, które niedawno rozpoczęły treningi mówią: Nie straciłem wagi. To jest bez sensu, nie zrealizowałem swoich celów” – dodaje Hutchinson. Już po kilku miesiącach wyrzeczeń zostają zredukowane czynniki wpływające na poziom cukru we krwi. Nawet jeśli ktoś ma problem z utratą wagi, stan zdrowia poprawia się, a tego nie da się zmierzyć. "Ci ludzie tkwią w wypracowanym modelu którego istotą jest utrata wagi, miarą zaś poprawa kondycji. Oni nie zdają sobie sprawy z postępów jakie zrobili i dlatego tak łatwo rezygnują".

6) Ćwiczenia o niskiej intensywności pomagają spalić więcej tłuszczu. 

Niska intensywność ćwiczeń na pewno działa mniej stresująco na stawy. Mitem jest natomiast informacja, że jeśli ćwiczysz zbyt intensywnie możesz zacząć spalać węglowodany zamiast tłuszcz. „Jest to najbardziej niebezpieczny mit, bo jest w nim ziarno prawdy” powiedział Hutchinson. Ćwiczenia o wysokiej intensywności to wyższy udział węglowodanów w spalonych cząsteczkach. Możesz spalić mniej tłuszczu, lecz całkowita ilość spalonych kalorii jest wyższa i to daje szerszy obraz. Kiedy twoje ciało spali wszystkie węglowodany, zaczyna się spalanie tłuszczu."Można ignorować te przedziały, zwracając uwagę na to, jak wiele kalorii można spalić. To one ostatecznie określają, ile tłuszczu zostanie spalone" powiedział Fitzgerald.

5) Odżywka białkowa koniecznie po treningu.

 "Ta porcja to kolejny posiłek" powiedział Macdonald, trener osobisty, który pomógł Chelsea Handler, gospodyni programu TV, odzyskać figurę. Białko w proszku prowadzi w końcu do katastrofy - "To najniższa jakość jedzenia". "Lepiej jeść prawdziwe jedzenie" dodaje. „Te produkty są bardziej przetworzone. Najlepszym sposobem na otrzymanie białka będzie np. kanapka z indykiem czy jogurt grecki z orzechami i owocami.”   Martin Gibala, przewodniczący wydziału kinezjologii w McMaster University w Hamilton, Ontario zgadza się z tą opinią. "Źródła białka dostarczane z prawdziwym pokarmem są numerem 1. Tańsze, nie przetworzone jedzenie daje dodatkowe korzyści - takie jak witaminy i minerały. Niektóre składniki żywności działają ze sobą synergistycznie, a tego odżywki nie zapewnią.

4) Dzięki ćwiczeniom możesz wypracować wąską talię czy wymodelowane, szczupłe ramiona.

Możesz powtarzać to na próżno. Nie będzie widać definicji mięśni lub ładnego sześciopaku, jeśli twój brzuch czy inną część ciała pokrywa warstwa tłuszczu. Najpierw musisz go spalić – dopiero wtedy twoje mięśnie zaczną być widoczne. "Nie skupiaj się na jednej części ciała. Ćwicz je wszystkie" powiedziała Burron, rzeczniczka Amerykańskiej Rady Ćwiczeń.

3) Długi spacer na siłownię 30-45 min, daje mi przepustkę do zjedzenia tego, czego chcę i do braku ruchu w ciągu reszty dnia.

Siłownia nie zniweluje złej diety! Ponadto, badania wykazały, że siedzący tryb życia, pomimo ćwiczeń, może nie mieć większego znaczenia. Ludzie, którzy dużo czasu spędzają siedząc mają zwiększone ryzyko zgonu, niezależnie od codziennych ćwiczeń. Wniosek - siedząc zbyt dużo prawdopodobnie skrócisz sobie życie. Wyniki badań z udziałem ponad 123.000 zdrowych ludzi doniosły, że kobiety, które spędzały ponad sześć godzin siedząc były o 40% bardziej narażone na śmierć w porównaniu z kobietami, które miały bardziej aktywny tryb życia. Siedzący tryb życia u mężczyzn zwiększył ryzyko zgonu o 20%.

2) Nie ma bólu - nie ma efektów.

 "Istnieje pogląd, że ludzie muszą czuć ból w czasie swojego treningu, w przeciwnym razie nie będą widzieli rezultatów - ten wniosek bardzo mnie frustruje" powiedziała Burr ”Nie powinno sie wykonywać treningu na poziomie bólu". "Uczucie dyskomfortu podczas treningu jest OK." "Jeśli trening jest zbyt intensywny, powinno się przerwać sesję - to tylko oznacza, że ćwiczenia są zbyt wyczerpujące i mamy zwiększone ryzyko obrażeń lub przepalenia" powiedziała Burron. "Jeśli chcesz, wykonuj ćwiczenia dokładniej, a nie ciężej".

1) Stretching może zapobiegać urazom.

Coraz więcej badań podejmuje kierunek wychodzący z założenia, że rozciąganie pomaga zapobiegać urazom."Jest mało dowodów, które świadczą o tym, że tradycyjne rozciąganie może pomóc w zapobieganiu urazom" powiedział Hutchinson.Recenzja opublikowana w 2007 roku, która obejmuje 10 badań na temat rozciągania przed i po aktywności fizycznej informuje, że "rozciąganie mięśni nie zmniejsza opóźnionej bolesności mięśni u młodych zdrowych osób dorosłych". Badania prezentowane w tym roku przez American Academy of Surgeons donoszą, że statyczne rozciąganie przed bieganiem ani nie zapobiega urazom, ani nie powoduje szkody. Natomiast kolejne badania opublikowane w tym roku przez NCBI informują zaś, że rozciąganie statyczne, które trwa powyżej jednej minuty, może być szkodliwe przy wydajności mięśniowej. Sportowcy bardzo często przed meczem dynamicznie ruszają rękami. Ten rodzaj dynamiki przy rozciąganiu, jak i wysoki bieg pomaga przygotować się mięśniom przy zróżnicowanych zakresach ruchu Ta dynamika rozciągania jest różna od statycznego stretchingu ponieważ skupia się na ruchu. Oczywiście, dużo większa elastyczność i rozciągliwość mięśni może być wymagana w gimnastyce i łyżwiarstwie figurowym, ale nie ma to większego znaczenia w sportach takich jak koszykówka czy podnoszenie ciężarów.

 

 

 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑