Brak aktywności fizycznej przyczyną szybszego starzenia się?

Dodaj do ulubionych

Brak aktywności fizycznej i niezdrowa dieta prowadzić mogą do szybszego starzenia się. Badacze uważają, że istnieje korelacja pomiędzy rzeczonymi zmiennymi a biologicznymi procesami odpowiadającymi za starzenie się organizmu.

Co mówią badania naukowe

W ramach swojego najnowszego eksperymentu, ekspertom udało się dowieść, iż nieodpowiednie zwyczaje żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej przyspieszyły obumieranie komórek, co kolei zwielokrotniło tempo zachodzenia procesów starzenia się poddawanych analizie myszy.  

Nadmienione komórki odpowiedzialne są za występowanie chorób typowych dla wieku starczego. Badacze z Kliniki im. Roberta i Arlene Kogod odkryli, że ćwiczenia spowalniają szybkość obumierania komórek oraz chronią przed szkodliwymi skutkami niezdrowej diety, do których zaliczyć należy zaburzenia psychiczne, nieprawidłową pracę serca oraz zaburzenia metabolizmu, które to prowadzić mogą między innymi do cukrzycy.  

 "Uważamy, że zarówno na poziomie biologicznym jak i klinicznym nieprawidłowe przyzwyczajenia żywieniowe oraz brak aktywności ruchowej prowadzą do przyspieszonego starzenia się" stwierdził doktor Nathan LeBrasseur, dyrektor Centrum Zdrowego Przekwitu oraz autor badania. "Udało nam się dowieść słuszności postawionej hipotezy na poziomie komórkowym a następnie potwierdzić ją klinicznie. Należy pamiętać, że nawet jeżeli w wieku średnim nie została u nas zdiagnozowana cukrzyca, choroby układu krążenia czy choroba Alzheimera, to fakt ten nie zwalnia nas z obowiązku dbania o utrzymywanie odpowiedniej kondycji organizmu."

W ramach omawianego badania eksperci zastosowali wobec jednej z grup myszy zdrową dietę tradycyjną a wobec drugiej – program żywieniowy oparty na posiłkach typu fast food obfitujących w tłuszcze nasycone i cholesterol. Przedstawicielom drugiej z grup podawano także słodzone napoje. Stan zdrowia rzeczonych myszy zaczął szybko się pogarszać. Zwiększyła się przede wszystkim masa ich ciała - ilość nagromadzonego w przeciągu czterech miesięcy tłuszczu wzrosła o 300 procent w porównaniu do daty rozpoczęcia eksperymentu. Tkanka tłuszczowa nagromadziła się przede wszystkim w okolicach brzucha, otaczając organy wewnętrzne. Fakt ten wiąże się zwyczajowo z większym ryzykiem zachorowania na cukrzycę. 

Poza udowodnieniem szkodliwości niezdrowego programu żywieniowego, ekspertom udało się dodatkowo wykazać, iż aktywność ruchowa znacznie poprawia stan zdrowia zwierząt. Połowa badanych myszy, włączając w to przedstawicieli obydwu grup badanych, podczas trwania eksperymentu biegała na kole treningowym. U zwierząt wobec których stosowano dietę opartą na posiłkach typu fast food zauważono spowolnienie tempa namnażania się tkanki tłuszczowej, przyspieszenie pracy metabolizmu oraz zmniejszenie liczby obumierających komórek. Ćwiczenia okazały się korzystne także dla myszy przebywających na zdrowej diecie.  

 "Niektórzy uważają że starzenie się jest czymś nieuniknionym, czymś od czego nie da się uciec. Sądzimy, że po ukończeniu 65., 70. lub 80. roku życia dotknie nas choroba Alzheimera, choroby układu krążenia lub osteoporoza" powiedział doktor LeBrasseur. "Przeprowadzone badanie dobitnie wskazuje wagę czynników zmiennych, takich jak właściwa dieta oraz regularna aktywność fizyczna. Nie oznacza to, że każdy z nas powinien być w stanie przebiec maraton, jednakże zdrowe żywienie oraz choć niewielka dawka uprawianych regularnie ćwiczeń może odsunąć od nas widmo chorób wieku starczego."

 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑