Czy jazda na rowerze prowadzi do zaburzeń erekcji i impotencji?

Dodaj do ulubionych

Czy jazda na rowerze prowadzi do zaburzeń erekcji i impotencji? Odpowiedź na to pytanie jest przedmiotem gorącej debaty w mediach w ostatnich latach. Odpowiedź brzmi następująco: długa jazda na rowerze z nieodpowiednim siodełkiem może sprzyjać zaburzeniom erekcji, szczególnie u starszych mężczyzn. Jednakże ryzyko zależy od wielu czynników, w tym liczby godzin jazdy na rowerze w tygodniu, wagi, umiejętności i dopasowania roweru.

 

Co to jest impotencja i zaburzenia erekcji?

Według the National Kidney and Urologic Diseases: „Zaburzenia erekcji, zwane także impotencją, to powtarzająca się niezdolność do uzyskania erekcji wystarczającej do odbycia stosunku płciowego. Słowa impotencja można także użyć do opisania innych problemów w sferze intymnej i reprodukcji takie, jak brak pożądania i problemy z wytryskiem czy orgazmem. Zaburzenia erekcji nie obejmują ww. problemów”.

 

Co wywołuje zaburzenia erekcji?

Powodów jest wiele. Fizyczne przyczyny to: uszkodzenie nerwów, tętnic, mięśni i tkanek odpowiedzialnych za erekcję. Jednakże w 70% to następstwo takich chorób, jak: cukrzyca, choroby nerek, alkoholizm, miażdżyca, choroby naczyniowe i neurologiczne. Najbardziej popularne przyczyny zaburzeń erekcji związane ze stylem życia to: palenie, nadwaga, brak aktywności fizyczne.

 

Jazda na rowerze a zaburzenia erekcji

W jaki sposób jazda na rowerze sprzyja zaburzeniom erekcji? Wydłużony w czasie ucisk na krocze (obszar pomiędzy penisem a odbytem) może zniszczyć naczynia krwionośne i nerwy odpowiedzialne za erekcję, a za duża ilość czasu spędzona w tej samej pozycji w siodle może wywołać przejściowe zaburzenia erekcji. Ten uraz może być permanentny, jeżeli tkanki są ciągle niszczone i nie mają czasu na regenerację. Wiele czynników podnosi ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji u rowerzystów np.: waga (im wyższa, tym większy nacisk na krocze), rodzaj siodełka (niektóre typy powodują większy ucisk) i intensywność jazdy. Badania pokazują, że szybsi rowerzyści przerzucają duży ciężar na siodło chcąc mocniej pedałować, co z kolei oznacza większy ucisk na krocze.

 

Symptomy zaburzeń erekcji u rowerzystów

Dobra wiadomość jest taka, że objawy u rowerzystów, jeżeli mają się pojawić, wystąpią wcześnie, zanim problem stanie się poważny. Mniejszy przepływ krwi przez krocze wywołuje ból, odrętwienie czy mrowienie krocza na długo zanim u mężczyzny rozwiną się zaburzenia erekcji. Jeżeli nie masz takich problemów, to nie masz się czym martwić – ciesz się jazdą! Jeżeli masz te objawy, to zajmij się nimi zanim twój stan się pogorszy.

 

Zapobieganie zaburzeniom erekcji

Jeżeli odczuwasz dyskomfort, ból lub odrętwienie okolicy krocza podczas jazdy na rowerze, podejmij następujące kroki:

 - Gdy wybierasz się na dłuższą przejażdżkę, zrób sobie przerwę, stawaj na pedałach, rozciągaj się tak długo, aż to uczucie minie.

- W trakcie jazdy często zmieniaj pozycję ciała: przesuwaj się do przodu, do tyłu, wstawaj.

- Rozważ kupno odpowiedniego siodełka.

- Kup siodełko z wycięciem, żeby zredukować nacisk.

- Unikaj wyściełanych siedzeń. Chociaż są wygodne, zapadasz się w nie głębiej, co z kolei skutkuje większym naciskiem i    odrętwieniem.

- Siodełko powinno być ustawione równo w pionie lub skierowane lekko ku dołowi; nigdy do przodu.

- Podnieś lekko kierownicę, aby siedzieć w bardziej wyprostowanej pozycji.

- Noś wygodne szorty rowerowe z wkładką.

- Dostosuj wysokość siodełka tak, aby kolano było lekko zgięte, gdy pedał jest na dole.

- Patrz: odpowiedni dobór roweru zapobiega bólowi i urazom

 

Wybór siodełka do roweru

Rodzaje siodełek przeszły prawdziwą ewolucję na przestrzeni ostatnich lat. Część siodełek ma wycięcia w środku, aby zniwelować nacisk na krocze i miękkie tkanki. Niektóre badania potwierdzają skuteczność takich siodełek, a rowerzyści twierdzą, że siodełka z wycięciem są wygodniejsze niż zwykłe siodełka. Nowsze siodełka mają duże wycięcie i czubek skierowany w dół – jedno badanie potwierdziło, że ten model zapewnia najlepszy przepływ krwi w obrębie krocza w porównaniu z innymi. Kolejne badanie wykazało, że wąskie siodełka oznaczają mniejszy przepływ krwi niż szerokie. Komputerowa analiza nacisku wykazała, że szerokie siodła zapewniają lepszy rozkład wagi na kości miednicy i mniejszy nacisk na krocze od siodełek wąskich. Koniec końców, jeżeli nie masz objawów, nie bój się zaburzeń erekcji i ciesz się jazdą na rowerze.

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑