Joga w połączeniu treningiem aerobowym jest zdrowa dla serca

Dodaj do ulubionych

Joga oraz ćwiczenia aerobowe przyczyniają się poprawy kondycji mięśnia sercowego  

Wyniki badań wykazały znaczną poprawę kondycji serca u pacjentów angażujących się w obydwa nadmienione typy aktywności  

U pacjentów zmagających się z chorobami serca, którzy to uprawiali zarówno jogę jak i aerobik odnotowano dwukrotne obniżenie ciśnienia krwi, wskaźnika masy ciała oraz poziomu cholesterolu w porównaniu do respondentów, którzy wykonywali wyłącznie jeden typ wysiłku fizycznego. Wyniki przeprowadzonego niedawno badania zaprezentowano na Ósmym Kongresie Kardiologicznym organizowanym pomiędzy 19. a 21. października w Dubaju.  

 

Eksperci wykazali, że zmiana trybu życia znacznie zmniejsza ryzyko przedwczesnego zgonu oraz powikłań, zwłaszcza w połączeniu z odpowiednim leczeniem medycznym. Wskazali oni na korzystny wpływ na zdrowie przede wszystkim jogi indyjskiej, która to stanowi połączenie ćwiczeń ciała, umysłu i ducha. Jest ona niezwykle popularna na terenie Indii. W ramach omawianego badania skupiono się przede wszystkim na wpływie zarówno jej jak i aerobiku na zmianę dotkliwości symptomów choroby wieńcowej u pacjentów otyłych zmagających się dodatkowo z cukrzycą typu 2.  

 

W eksperymencie wzięło udział 750 badanych, u których zdiagnozowano chorobę wieńcową. Przedstawiciele jednej z grup (225 respondentów) brało udział wyłącznie w sesji ćwiczeń aerobowych, drugiej (240 osób) - w zajęciach z jogi indyjskiej, natomiast trzeciej (285 badanych) - w obydwu programach treningowych. Każda z grup odbyła trzy sześciomiesięczne sesje jogi i/lub aerobiku.

 

U przedstawicieli dwóch pierwszych grup odnotowano obniżenie w podobnym stopniu ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu, trójglicerydów, LDL oraz masy ciała. Co jednak ciekawe, połączenie omawianych technik dało aż dwukrotnie lepsze efekty. U respondentów z grupy trzeciej zauważono także poprawę frakcji wyrzutowej lewej komory, sprawniejsze rozkurczanie mięśnia sercowego oraz poprawę kondycji ogólnej.  

 

"Synergia korzyści, jakie niosą ze sobą joga indyjska oraz aerobik pozwala zmniejszyć stres umysłowy, fizyczny oraz usprawnić pracę układu krążenia, co może z kolei prowadzić do obniżenia ryzyka przedwczesnego zgonu na skutek chorób serca" stwierdzili doktor Sonal Tanwar, ekspert kardiologii zapobiegawczej oraz doktor Naresh Sen, konsultant kardiologiczny, obydwaj pracujący w szpitalu HG SMS w Jaipur (Indie). "Uważamy, że dla pacjentów cierpiących na choroby serca wysoce korzystne może okazać się regularne uprawianie zarówno jogi jak i aerobiku."

 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑