Medytacja poprawia koncentrację, ogólny stan zdrowia i ogranicza poziom stresu

Dodaj do ulubionych

Medytacja poprawia koncentrację, ogólny stan zdrowia i ogranicza poziom stresu

Medytacja jest od wielu lat promowana jako skuteczny sposób relaksacji. Najnowsze badanie wskazuje, że może ona także zauważalnie poprawić naszą koncentrację, pamięć, kreatywność, sprawność układu immunologicznego, umiejętność kontrolowania emocji, wydajność w pracy i szkole, czy w końcu – ograniczyć poziom stresu.

Medytacja od kilku dekad uchodzi za jedną z najefektywniejszych metod kojenia nerwów. Eksperyment przeprowadzony przez ekspertów z Politechniki w Teksasie dowodzi dodatkowo, iż w znacznym stopniu poprawia ona naszą koncentrację, pamięć, kreatywność, wydolność układu immunologicznego, zdolność kontrolowania emocji, wyniki osiągane zarówno w pracy jak i w szkole oraz redukuje poziom stresu.

Yi-Yuan Tang, dziekan Wydziału Nauk o Mózgu oraz profesor na Wydziale Nauk Psychologicznych opracował innowacyjną metodę medytacji, którą to nazwał Integracyjnym Treningiem Ciała i Umysłu (IBMT).

"Na medytację składa się zespół kompleksowych elementów. Zaliczyć do nich możemy trening koncentracji, powtarzanie mantr, jogę, tai chi i chi gong" powiedział Tang. "Jedna z nadmienionych praktyk, a mianowicie trening uważności, bazujący na skupieniu całej uwagi ćwiczącego na chwili obecnej została na przestrzeni ostatnich dwóch dekad zbadana najdokładniej. Dzięki temu udało się ustalić, że w sytuacji, gdy analizujemy swoje myśli i emocje, przeżywamy je znacznie silniej. W przypadku IBMT, dystansujemy się od myśli i odczuć, aby ostatecznie zrozumieć, że nie stanowią one części naszego ego. Technika ta umożliwia całkowicie inne postrzeganie rzeczywistości. Uważność pozwala obserwować procesy myślowe bez ich oceniania."

IBMT odchodzi od stosowania praktyk mających na celu kontrolę myśli, zastępując je metodami skupiania uwagi pozwalającymi utrzymać wysoki poziom świadomości ciała i umysłu podczas wykonywania czynności zalecanych przez wykwalifikowanego trenera. To właśnie on odpowiedzialny jest za właściwe ułożenie naszego ciała, naprowadzenie nas na właściwe schematy myślowe oraz wykorzystanie uzupełniających technik relaksacyjnych przy akompaniamencie uspokajającej muzyki. Kontrola myśli zachodzi poprzez właściwą postawę, relaksację oraz osiągnięcie harmonii pomiędzy ciałem oraz umysłem.  

"IBMT działa na zasadzie interakcji pomiędzy mózgiem (centralny układ nerwowy) oraz ciałem (autonomiczny układ nerwowy). Trenerzy specjalizujący się w IBMT pomagają uczestnikom poprawić kondycję zarówno ciała jak i umysłu poprzez medytację. U wszystkich uczestników biorących udział w pięciu seansach IMBT trwających po 20 minut zauważono poprawę uwarzności, pełniejszą relaksację, większy spokój oraz wzmożoną aktywność umysłu" powiedział Tang. "Większość uczestników zauważyła tez obniżenie poziomu stresu, niepewności, złości oraz zmęczenia. Co więcej, osoby biorące udział w seansach lepiej radziły sobie z emocjami oraz wymagającymi sytuacjami społecznymi."

Tang poinformował także, że niektóre części mózgu są stymulowane przez IBMT w większym stopniu niż inne. Są to przede wszystkim kora zakrętu obręczy oraz kora przedczołowa. Odpowiadają one za umiejętność samokontroli.  

"Upośledzenie zdolności samokontroli jest symptomatyczne dla niektórych chorób psychicznych takich jak ADHD, wahania nastroju, stres pourazowy, czy uzależnienia od środków psychoaktywnych " podsumował Tang. "Jako, że IBMT poprawia zdolność samokontroli, technika ta może pomóc w leczeniu rozlicznych problemów umysłowych. Poprawia ona także koncentrację, stymuluje zdolności poznawcze oraz ułatwia kontrolę emocji, dzięki czemu może być stosowana celem leczenia pacjentów z ADHD oraz mających zauważalne problemy z przyswajaniem wiedzy."

Tang planuje następnie przeprowadzić zakrojone na szeroką skalę badanie mające na celu analizę powiązań pomiędzy umysłem i ciałem występujących podczas treningu koncentracji oraz ustalenie ich praktycznych zastosowań.  

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑