Tai Chi przeciwdziała chronicznemu bólowi szyi

Dodaj do ulubionych

Tai Chi pomocne w przeciwdziałaniu chronicznemu bólowi szyi

Jak wynika z rezultatów przeprowadzonego testu randomizowanego, Tai Chi - niskiej intensywności trening ciała i umysłu – oferuje korzyści porównywalne z ćwiczeniami tradycyjnymi w kwestii przeciwdziałania bólowi szyi.  

 

Naukowcy z Amerykańskiego Stowarzyszenia ds. Walki ze Stanami Bólowymi odkryli, że Tai Chi, niewymagający trening angażujący zarówno ciało jak i umysł, może przeciwdziałać rozwojowi jednostki chorobowej zwanej chronicznym bólem szyi.  

 

Międzynarodowy zespół naukowców przeanalizował sprawność fizyczną grupy respondentów uprawiających Tai Chi, a następnie porównał ją z rezultatami osiągniętymi przez badanych wykonujących tradycyjny trening mięśni szyi. Grupę kontrolną stanowiły osoby nieprzyjmujące jakichkolwiek leków mających na celu uśmierzenie bólu, minimalizację zwyrodnień oraz poprawę samopoczucia ogólnego. Przedstawiciele ostatniej grupy nie uprawiali żadnych ćwiczeń fizycznych.  W ramach badania podjęto także próbę określenia jak przedstawia się skuteczność Tai Chi w porównaniu z konwencjonalnymi ćwiczeniami mającymi na celu rozluźnienie mięśni szyi.  

 

W badaniu wzięło udział 114 badanych. Do udziału w eksperymencie zaproszono osoby pełnoletnie, zmagające się z chronicznym bólem szyi przez okres trzech kolejnych miesięcy.  

 

"Rezultaty eksperymentu dowiodły, że w kwestii poziomu odczuwanego bólu i samopoczucia ogólnego, 12-tygodniowy program Tai Chi okazał się korzystniejszy dla organizmu niż brak jakiegokolwiek treningu." powiedział doktor Peter M. Wayne, współautor badania, założyciel Centrum Tai Chi Tree of Life i adiunkt medycyny na Uniwersytecie Medycznym Harvard. Dodał on także, że Tai Chi nie różniło się w kwestii efektywności od ćwiczeń tradycyjnych uprawianych przez okres 12 tygodni.

 Tai Chi ma swoje początki w Chinach. Bazuje ono na dynamicznym treningu mięśni połączonym z medytacją. Technikę tę często stosuje się celem wspomagania terapii konwencjonalnej, natomiast przeprowadzone badania potwierdzają jej skuteczność w przeciwdziałaniu bólom pleców. Przynosi ona także ulgę pacjentom cierpiącym na reumatyzm oraz zaburzenia natury psychologicznej. Warto jednakże nadmienić, że do tej pory nie przeprowadzono jakichkolwiek badań, które określałyby skuteczność Tai Chi w kwestii przeciwdziałania chronicznemu bólowi szyi.

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑