Trening siłowy kluczem w zapobieganiu choroby Alzheimera

Dodaj do ulubionych

Wiadomo, że trening fizyczny pomaga w utrzymaniu dobrej formy i zdrowego serca. Kilka najnowszych badań pokazuje, że trening zapobiega demencji, okazuje się jednak, że nie wszystkie formy ćwiczeń są sobie równe. Badania zaprezentowane na tegorocznej Międzynarodowej Konferencji Stowarzyszenia Alzheimera ukazały, że trening siłowy jest szczególnie korzystny dla poprawy zdolności poznawczych osób starszych.

Według Stowarzyszenia Alzheimera, 5,4 milionów Amerykanów choruje dziś na Alzheimera, to szósta główna przyczyna zgonów w USA. 

Choć w badaniu udział wzięło tylko 150 osób wydaje się, iż trening oporowy mógłby być znakomitym środkiem wspierającym leczenie demencji i osób starszych. W jednym z badań wzięło udział 86 kobiet (podzielonych na grupy), w wieku od 70 do 80 lat, wszystkie wykonywały ćwiczenia z różnej grupy - był to trening siłowy, chodzenie oraz ćwiczenia zwiększające tonus mięśniowy. Każda grupa robiła ćwiczenia dwa razy w tygodniu przez 6 miesięcy. W badaniu rejestrowano pracę mózgu u kobiet za pomocą MRI –pokazało o wiele lepszą pracę mózgu - wyjaśnia główny badacz, dr Teresa Liu Ambrose. Uczestniczki były badane pod kątem funkcji poznawczych, takich jak pamięć i planowanie według dr Ambrose są to dwie cechy najbardziej związane z demencją. Ambrose jest dyrektorem centrum mobilnego starzenia się i Cognitive Neuroscience laboratorium na Uniwersytecie British Columbia. W wywiadzie dla CNN mówi : Zgadzamy się co do tego, że same ćwiczenia nie są złotym środkiem, ale mogą przynieść wiele korzyści . Podkreśla, że wyniki badań wyraźnie wskazują iż trening oporowy poprawia funkcje poznawcze.

Według Stowarzyszenia Alzheimera, 5,4 milionów Amerykanów choruje dziś na Alzheimera, to szósta główna przyczyna zgonów w USA. Szacuje się, że w 2050 r. liczba osób z chorobą Alzheimera w Stanach Zjednoczonych, wzrośnie niemal trzykrotnie. Koszt opieki nad tymi wszystkimi ludźmi szacuje się na ok. 1 biliona dolarów każdego roku. Dlatego kluczem do rozwiązania tego globalnego problemu jest jak najwcześniejsze wykrycie choroby.      

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑