Buty na obcasach prowadzą do osłabienia i niestabilności kostki?

Dodaj do ulubionych

Nowe badanie potwierdza negatywny wpływ długotrwałego noszenia obuwia na wysokich obcasach. Wyniki opublikowane w the International Journal of Clinical Practice pokazują, że choć wysokie obcasy początkowo wzmacniają kostkę, w długim okresie prowadzą do jej osłabienia i niestabilności.

To odkrycie nie zaskoczyło Tricii Turner, profesora kinezjologii i koordynatora treningu atletycznego College of Health and Human Services na Uniwersytecie Północnej Karoliny w Charlotte.

„Gdy zakładasz szpilki po raz pierwszy, mięśnie otaczające kostkę muszą ciągle się kurczyć, aby ciało mogło utrzymać wyprostowaną pozycję i chodzić. Z czasem te skurcze nie są tak częste, ponieważ mięśnie podudzia przyzwyczajają się do długotrwałego noszenia tego typu obuwia” wyjaśnia. „Długotrwałe noszenie wysokich obcasów skutkuje skróceniem mięśni w tylnej części nóg i wydłużeniem mięśni przedniej części nóg. Te zmiany wpływają na siłę mięśni”

W badaniu przyjrzano się sile i równowadze kostki u kobiet szkolących się na stewardessy. Zebrano dane dla każdego rocznika, od pierwszego do ostatniego, aby zbadać efekty noszenia obuwia na wysokich obcasach w czasie.

Według Turner szpilki powodują problemy, ponieważ stopa znajduje się w naturalnie niestabilnej pozycji. „W trampkach czy płaskich butach pozycja stopy jest neutralna – kości kostki znajdują się pod kośćmi podudzia, dzięki czemu staw jest bardziej stabilny, a ryzyko kontuzji jest niewielkie”.

„Wysokie obcasy zaburzają także normalny chód, przez co jest on mniej płynny” dodaje Turner.

Ponadto uszkodzenie wiązadeł i nerwów kostki może prowadzić do problemów z nogami czy plecami.

„Zmiany w kostce powodują, że mięśnie w wyższym segmencie nóg i pleców tracą siłę i pracują gorzej. To także zmienia obciążenie, które muszą na siebie przyjąć kości kolana i wokół niego. Koniec końców kończy się to kontuzją i problemami zdrowotnymi”.

Jednakże Turner podaje sposoby zminimalizowania ryzyka kontuzji – zaleca połączenie stretchingu z treningiem wzmacniającym i ćwiczeniem równowagi.

Stretching/rozciąganie

Rozciągaj mięśnie podudzia, użyj ręcznika, aby przyciągać stopę do siebie przez 30 s.

Ćwiczenia wzmacnianiające

Użyj paska, aby wzmocnić mięsień podudzia i kostki. Użyj paska, aby tworzyć opór względem kostki, gdy pchasz nią w górę, do zewnątrz i do wewnątrz.

Podnoszenie się palcami

Aby popracować z mniejszymi mięśniami nóg, umieść mały przedmiot na podłodze i podnoś go palcami.

Równowaga

Stań na jednej nodze, wytrzymaj przez 30 s. Spróbuj z zamkniętymi oczami lub na niestabilnej powierzchni.

 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑