Ćwiczenia nie tylko poprawiają wytrzymałość i koordynację trenujących, ale także łagodzą ból pleców  

Dodaj do ulubionych

 Ćwiczenia nie tylko poprawiają wytrzymałość i koordynację trenujących, ale także łagodzą ból pleców  

W najnowszym wydaniu magazynu Cochrane Review opublikowano wyniki badania dowodzącego, że wykonywanie ćwiczeń angażujących mięśnie okalające kręgosłup pozwalają łagodzić dyskomfort spowodowany bólem krzyża.

Ból krzyża jest jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych na świecie. Może on w znacznym stopniu przyczynić się do pogorszenia ogólnego stanu zdrowia i jakości życia. Warto także nadmienić, że prowadzić może on do znacznego ograniczenia zdolności ruchowych, przez co osoby zmagające się z bólem mogą często zaniedbywać pracę oraz decydować się na urlopy zdrowotne.

Trening motoryczny jest niezwykle popularną formą ćwiczeń – jej głównym celem jest poprawa koordynacji mięśni okalających kręgosłup. Początkowo trener zaleca pacjentowi wykonywanie wyłącznie nieskomplikowanych ćwiczeń. Z biegiem czasu stają się one coraz bardziej złożone i w coraz większym stopniu angażują mięśnie otaczające kręgosłup.  

Najnowsze badanie, w ramach którego zgromadzono dane pochodzące z 29 testów randomizowanych, pozwoliło ekspertom przekrojowo przeanalizować grupę 2431 respondentów obydwojga płci w wieku od 22 do 55 lat. Eksperyment umożliwił określenie wpływu uprawiania treningu motorycznego na odczuwany ból krzyża poprzez zestawienie go ze standardowymi ćwiczeniami oraz całkowitym ich brakiem.  

Autorzy odkryli, że osoby wykonujące trening motoryczny zgłaszały poprawę ogólnego stanu zdrowia, zwłaszcza w porównaniu przedstawicielami grupy uprawiającej minimalną ilość aktywności ruchowej. Porównywanie efektywności rzeczonego typu treningu z innymi rodzajami aktywności wykonywanymi przez 3 do 12. miesięcy pozwoliło ustalić, iż wysiłek motoryczny w pełniejszym stopniu uśmierza ból i minimalizuje poziom upośledzenia aktywności ruchowej.  

Główny autor badania, fizjoterapeuta Bruno Saragiotto z Uniwersytetu w Sydney (Australia) powiedział: "Poprawa wytrzymałości oraz koordynacji mięśni okalających kręgosłup na drodze treningu motorycznego stać się może alternatywnym sposobem leczenia bólów krzyża. Jesteśmy pewni, że ćwiczenia tego rodzaju są równie korzystne co inne typy aktywności ruchowej, a co więcej - są one mniej wymagające, natomiast sam pacjent może określić ich częstotliwość oraz poziom zaawansowania. W chwili obecnej nie posiadamy wystarczających danych naukowych, które to pozwoliłyby jednoznacznie określić wpływ treningu motorycznego oraz innych form ćwiczeń na stan zdrowia badanych w ujęciu długofalowym. Kwestię tę postaramy się odpowiednio zgłębić – da to pacjentom możliwość samodzielnego podejmowania decyzji w kwestii preferowanej metody terapeutycznej."

 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑