Na sport nigdy nie jest za późno! Aktywność fizyczna po menopauzie:)

Dodaj do ulubionych

Na sport nigdy nie jest za późno: korzyści płynące z uprawiania aktywności fizycznej po menopauzie.


Kobiety po menopauzie mogą zauważalnie poprawić stan swojego zdrowia, głównie w kwestii wydolności mięśni oraz naczyń krwionośnych, dzięki regularnemu wysiłkowi fizycznemu. Trening zaleca się przede wszystkim paniom, które dopiero niedawno zauważyły u siebie pierwsze oznaki przekwitania, jako że aktywność fizyczna może pomóc im zminimalizować negatywny wpływ utraty estrogenu oraz procesu starzenia się na organizm.  

 

Badanie, którego wyniki opublikowano w magazynie Journal of Physiology, przeprowadzone zostało przez profesor Hellsten oraz jej zespół z Uniwersytetu w Kopenhadze.  

 

U kobiet po menopauzie znacznie obniża się poziom estrogenu, hormonu mającego wysoce pozytywny wpływ na funkcjonowanie mięśni oraz naczyń krwionośnych. Wcześniejsze eksperymenty wykazały, że korzyści z uprawiania aktywności fizycznej przez takie panie są marginalne lub też nie występują zupełnie.  

 

Omawiane w ramach niniejszego artykułu badanie pokazuje jednak, że każdy z okresów menopauzy charakteryzuje się inną specyfiką i powinien być analizowany oddzielnie.  

 

W badaniu naukowym udział wzięło 36 kobiet w średnim wieku, zarówno przed oraz po menopauzie. Po zakończeniu 12. tygodniowego programu treningowego bazującego na regularnych ćwiczeniach na rowerku treningowym z dużą intensywnością, profesor Hellsten i jej współpracownicy określili wpływ treningu na mięśnie i naczynia krwionośne na drodze testów fizjologicznych. Przyjrzeli się oni próbkom tkanek mięśniowych pobranych z ud respondentek celem dokonania dokładnej analizy zmian molekularnych.  

 

Jak przyznali naukowcy, aby możliwe było potwierdzenie uzyskanych wyników, konieczne będzie przeprowadzenie mniej inwazyjnych testów na bardziej zróżnicowanej grupie badanych.  

 

Michael Nyberg, współautor badania podsumował rezultaty testu w następujący sposób:

 

„Nasze badanie pozwoliło na zidentyfikowanie połączeń komórkowych mogących wpływać na reakcje organizmu na aktywność fizyczną, zwłaszcza u pań, które zaczęły przekwitać dopiero niedawno. Dalsze badania powinny być zorientowane na dokładniejszą analizę rzeczonych połączeń, głównie przy wykorzystaniu modeli zwierzęcych i ludzkich.”

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑