Pilates - Co o nim wiemy? Wywiad z Anną Ścisłowską Dyrektor BBPlates school

Dodaj do ulubionych

Witam Panią serdecznie !

Stylnazdrowie.pl: Pani Anno, co tak naprawdę w Polsce wiemy na temat tak popularnej w USA metody ćwiczeń pilates?

Anna Ścisłowska: To trudny temat. W Polsce mamy bardzo dużo zamieszania i mitów krążących na temat pilatesu i stabilizacji kręgosłupa. Zacznę od największego kontrastu - w USA pilates cieszy się rosnącą popularnością - jest uważany za jedną z najlepszych form aktywności fizycznej. Pilates uosabia wyższą świadomość i wymagania klientów, które proponuje rynek fitness. Na zajęcia aerobiku uczęszczają osoby w wieku 18-25 lat, lekcje pilatesu zaś wybierają klienci powyżej 25 lat. Wybór tej metody wiąże się przede wszystkim z większą świadomością i oczekiwaniami, które wzrastają z wiekiem.

Stylnazdrowie.pl:  Czy to znaczy, że mamy nieświadomych klientów?

AŚ: W pewnym sensie tak. Promowanie zdrowej aktywności w Polsce nie jest modne.

Stylnazdrowie.pl:  Czy w takim razie USA ćwiczą tylko pilates?

AŚ: Oczywiście, że nie; najlepsze kluby fitness proponują zajęcia cardio, pilates, jogę, trening siłowy oraz treningi w małych, 4-6 osobowych grupach.

Stylnazdrowie.pl:  Dlaczego, pomimo tak wielkiej popularności metody pilates, w Polsce tak mało o niej wiemy?

AŚ: Przyczyn jest wiele; jedną z nich jest brak wykształcenia profesjonalnych instruktorów pilates. Co drugi instruktor prowadzi zajęcia z elementami pilatesu, a to z samą metodą ma niewiele wspólnego. Klasyczne zajęcia trwają 45 minut. Moi kursanci często mają poważny dylemat - jak przekonają właściciela klubu do wydłużenia lekcji o kolejne 45 minut? Bardzo dziwi mnie takie podejście, tym bardziej, że lekcje tradycyjnej jogi trwają 90 minut i nikt nie widzi w tym żadnego problemu.

Stylnazdrowie.pl:  W czym w takim razie tkwi problem?

- Problem tkwi w samym podejściu do metody pilates; w Polsce to po prostu kolejne zajęcia fitness, klient nie ma wygórowanych oczekiwań, bo nie wie, czego ma oczekiwać. Podstawowe informacje są drastycznie skrajne - od tych typu "pilates jest dobry na kręgosłup”, "pilates to zajęcia które nic nie dają, równie dobrze ten czas można spędzić w łóżku " po te "nie pójdę na zajęcia pilates bo trzeba być super rozciągniętym". Co bardzo ciekawe, większość lekarzy pierwszego kontaktu zapytanych przez pacjenta, jaką formę ruchu powinni wybrać dowiadują się, że właśnie pilates. To zakrawa na ironię. Osoby, które chcą ukończyć szkolenie w mojej szkole do dokumentów muszą dołączyć zaświadczenie od lekarza pierwszego kontaktu i tam właśnie dowiadują się, że lekarze nie mają pojęcia co to jest pilates.

Stylnazdrowie.pl:  Może w Polsce pilates się nie przyjął - więc po co podnosić kwalifikacje kończąc profesjonalne szkolenia, skoro nie ma zainteresowania metodą pilates?

AŚ: I tu Panią zaskoczę - klienci są, ale cały czas jest za mało miejsc, do których chcieli by przyjść i ćwiczyć. Ostatnio zadzwonił do mnie pan, który poszukiwał anglojęzycznego instruktora w Bielsko Białej. Praca na cały etat, pokrycie ewentualnych kosztów wynajmu mieszkania. To jeden z przykładów - codziennie odbieram telefony od osób, które szukają profesjonalnych kameralnych zajęć pilates. W miarę swoich możliwości staram się pomóc, ale to wciąż o wiele za mało.

Stylnazdrowie.pl:  Pani Anno, a co powie pani, aby zachęcić do uprawiania metody pilates?

AŚ: Mogę bardzo wiele, ale tak naprawdę poza aspektem zdrowotnym najbardziej interesującym tematem dla wszystkich są efekty w poprawie wyglądu ciała. Trudno jest przekonać samymi słowami, dlatego opiszę to na podstawie jednego przykładu, który powinien dać dużo do myślenia. Na moich szkoleniach goszczę między innymi instruktorów fitness, trenerów personalnych - niektórzy z nich mają kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe. Kiedy na szkoleniu dowiadują się, jak można poprawić technikę ćwiczeń aby móc odnieść lepsze wyniki w pracy, nie mogą wyjść z podziwu. Nie mogą zrozumieć, dlaczego wcześniej nikt im tego nie wytłumaczył, a przecież jest to podstawa ich pracy. Najwięcej dyskusji mamy przy pracy mięśni brzucha; często słyszę, że te informacje są warte patentu. Mówiąc krótko - nie ilość a jakość pracy będzie zawsze dawała najlepsze wyniki.

Stylnazdrowie.pl:  Pani Anno dziękuję za tak wyczerpujący wywiad. Teraz mam wielką ochotę na ćwiczenia pilates!

AŚ: To ja bardzo dziękuję. Mam nadzieję że udało mi się rozwiać największe mity dotyczące metody Pilates. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑