Ból kręgosłupa? Rozciągnij mięsień biodrowo-lędźwiowy i napinacz powięzi szerokiej.

Dodaj do ulubionych

Mięsień bidrowo-lędźwiowy

W literaturze związanej z dolegliwościami bólowymi lędźwiowego odcinka kręgosłupa wiele uwagi poświęcano mięśniowi lędźwiowemu. Dla wielu autorów mięsień ten wykazuje tendencję do hiperaktywności i skróceń, a w klinice często podejmuje się próby stretchingu i ograniczenia jego aktywności (Janda 1978, 1986, Travell i Simons 1983). Badania z wykorzystaniem EMG wewnątrz mięśniowego wykazały że w prawdzie zarówno część biodrowa, jak i lędźwiowa wykonują ruch zgięcia stawu biodrowego, to część biodrowa dodatkowo kontroluje ustawienie głowy kości udowej w panewce, podczas gdy część lędźwiowa w większym stopniu zapewnia poprawne ustawienie tułowia (Andersson i wsp. 1997).

W badaniach przeglądowych nad czynnikami mechanicznymi powiązanymi z dolegliwościami bólowymi dolnego odcinka kręgosłupa Nourbakhsh i Arab (2002) przeprowadzili eksperyment, w którym zauważono zmniejszenie długości i siły mięśnia biodrowo-lędźwiowego. Jednak Aspinall (1993) w badaniach które koncentrowały się na zmianach związanych z długością mięśni ustalił, że mięsień biodrowo-lędźwiowy pod wypływem różnych wzorców postawy bądź ruchu, może być rozciągnięty, bądź skrócony.Dysfunkcja w jego obrębie zależy więc od konkretnego wzorca postawy ciała i trybu życia.

Napinacz powięzi szerokiej

Uważa się, że rozciąganie traktu biodrowo-piszczelowego jest często wykorzystywane w leczeniu dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa  choć jak dotąd nie przeprowadzono żadnych badań, które mierzyłyby długość tego mięśnia (Nourbakhsh i Arab 2002).

Rozciągnij mięsień bidrowo-lędźwiowy, mięsień czworogłowy, mięsień gruszkowaty oraz mięśnie głębokie rotujące udo na zewnątrz ! Twoje Ćwiczenia Domowe.

 

Praktyczne wskazówki

 

A. W czasie wykonywania ćwiczenia oddychaj swobodnie.

B. W żadnej chwili rozciąganie nie powinno sprawiać bólu, ponieważ spowodowałoby to skurcz mięśnia, niwecząc cały cel rozciągania.

C Sprawdź, czy odczuwasz różnicę w napięciu mięśni podczas tych 3 ćwiczeń? Czy jedna strona ciała jest tak samo gibka jak druga?

Czy jesteś bardziej elastyczny z jednej strony?

Uwagi

- W czsie wykonywania stopy pozostają obciągnięte, w przeciwnym razie możesz przeciążyć staw kolanowy.

- Jeżeli podczas ćwiczenia odczujesz w kolanie przedniej nogi ból to przesuń je w kierunku osi podłużnej ciała. Spróbój znaleźć wygodniejszą pozycję.

Jeżeli ból w kolanie w różnych wersjach tej pozycji nie zanika, zrezygnuj z tego ćwiczenia.

Rozciąganie mięśnia biodrowo-lędźwiowego - Uzasadnienie 

Trudno jest skutecznie rozciągnąć mięsień biodrowo-lędźwiowy bez pomocy osoby drugiej.Według Starka (1997) ćwiczenia których celem jest wydłużenie mięśnia w pozycji obciążenia ciężarem ciała są nieskuteczne, gdyż mięsień ulega skurczowi, biorąc udział w stabilizacji. Rozciąganie w ten sposób powoduje więcej napięcia na granicy brzusiec mięśnia/ścięgno lub ścięgno/przyczep i/lub ścięgnisto-okostnowego,które to miejsca nie są anatomicznie przystosowane do rozciągania. Jesli celem jest odtworzenie optymalnej długosci spoczynkowej mięśnia, wszystkie ćwiczenia rozciągania powiny być całkowicie bierne.

Ćwiczenie prezentowane powyżej, pozwala zniwelować obciążenie własnym ciężarem ciała, który w znaczynym stopniu zostaje przeniesiony na kończyny górne, a w utrzymaniu pozycji miednicy pomaga mięsień pośladkowy wielki. Jest to jedyne ćwiczenie które pozwala we własnym zakresie, bez pomocy osoby drugiej min.rozciągnąć mięsień biodrowo-lędźwiowy samodzielnie.

Prezentowana technika pracy jest połączona z ćwiczeniem rozciągającym mięsień pośladkowy średni

 

https://youtu.be/c7niRGHWhx8

autor: Anna Ścisłowska

dyrektor BBPilates school

nagranie: prawa autorskie Anna Ścisłowska

 

Autor: Anna Ścisłowska

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑