Abstynencja od seksu przekłada się na wydajność sportowców?

Dodaj do ulubionych

Czy abstynencja od seksu przekłada się na wydajność sportowców? Nie - Współżycie przed treningiem nie wpływa negatywnie na wydolność organizmu jak donoszą badania naukowe:)

W czasie trwania Igrzysk Olimpijskich w Rio, w wiosce olimpijskiej rozeszło się jak kamfora 450 tysięcy prezerwatyw. Jest to o tyle niezwykłe, że w powszechnym przekonaniu abstynencja od seksu przekłada się pozytywnie na wydajność organizmu sportowców. Przypuszczenia te poddano jednak analizie przeciwstawiając im twarde naukowe dowody.  

Rezultaty przeprowadzonego eksperymentu opublikowano w magazynie Frontiers in Physiology.
 

"Abstynencja od współżycia przed udziałem w wydarzeniu sportowym zawsze budziła wśród atletów dość duże kontrowersje" powiedziała Laura Stefani, adiunkt medycyny sportowej z Uniwersytetu Florenckiego we Włoszech oraz główna autorka badania; "Nasza analiza nie potwierdza, jakoby aktywność seksualna miała negatywny wpływ na osiągnięcia w sporcie."

 

Badacze poddali dogłębnej analizie setki prac badawczych, w których to poszukiwali oni jakichkolwiek danych na temat wpływu aktywności seksualnej na wydolność organizmu osób regularnie uprawiających sport. Po doprecyzowaniu kryteriów poszukiwań mających na celu wybór wyłącznie prac naukowych charakteryzujących się najwyższym stopniem wiarygodności okazało się, że wszystkie warunki badawcze spełnia jedynie dziewięć z nich.  

 

W ramach jednego z analizowanych badań odkryto, że wydolność byłych sportsmenek nie uległa pogorszeniu w sytuacji, gdy w nocy przed badaniem wytrzymałościowym uprawiały one seks. Podczas innego eksperymentu zaobserwowano pozytywny wpływ współżycia na wytrzymałość maratończyków. Mimo, iż badania te dostarczyły istotnych danych odnośnie korelacji pomiędzy współżyciem a wydolnością organizmu, Dr. Stefani i jej współpracownicy byli rozczarowani uzyskanymi wynikami.  

 

"Z całą pewnością udało się nam wykazać, że zagadnienie nie zostało do tej pory odpowiednio zgłębione" wyjaśniła doktor Stefani "Co ciekawe, niektóre badania dowodzą, że jeżeli współżycie ma miejsce na dwie lub więcej godzin przed aktywnością fizyczną, może ono mieć korzystny wpływ na wydolność organizmu badanych."

 

Z omawianej pracy naukowej wynika także, że częściej badaniom tego typu poddawano mężczyzn niż kobiety. Co więcej, w wyłącznie niewielkim odsetku badań naukowcy starali się wyciągnąć wnioski dotyczące zależności pomiędzy płcią, współżyciem i aktywnością fizyczną. Nie można także wykluczyć, że w kwestii aktywności seksualnej niebagatelną rolę odgrywać mogą różnice kulturowe. Doktor Stefani podkreśliła, że gro istotnych czynników zostało przez badaczy pominiętych.  

 

"Brakuje przede wszystkim zorientowania eksperymentów na psychofizyczny wpływ uprawiania seksu na wydolność organizmu podczas różnego typu wydarzeń sportowych."

 

Nie należy bowiem zapominać, iż każda z dyscyplin stawia przed atletą inne wyzwania w sferze fizycznej oraz psychicznej.  

Opisywane badanie dowiodło konieczności dokładniejszego zagłębienia się w kwestię analizy korelacji pomiędzy współżyciem a aktywnością fizyczną – także pod kątem etycznym i płciowym.  
Jako że najnowsze badania wskazują, iż konieczność zachowania abstynencji seksualnej przed ważnym wydarzeniem sportowym jest najprawdopodobniej tylko mitem, autorzy omawianej pracy naukowej twierdzą, że atleci nie powinni nadmiernie wzbraniać się przed uprawianiem seksu na dzień przed rywalizacją.  

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑