Dowiedziono wielopłaszczyznowego wpływ treningu na organizm

Dodaj do ulubionych

Dowiedziono wielopłaszczyznowego wpływ treningu na organizm  

Trening wytrzymałościowy przyczynia się do zmiany aktywności tysięcy genów oraz prowadzi do powstawania rozlicznych kopi DNA określanych mianem RNA. Przeprowadzone niedawno badanie dotyka także kwestii pamięci mięśniowej.  

Trening wytrzymałościowy skutkuje zmianą aktywności tysięcy genów oraz powoduje powstawanie rozlicznych zmienionych kopi DNA – RNA. Do wniosków takich doszli badacze z Instytutu Karolinska. Przeprowadzony przez nich eksperyment rzuca także nowe światło na koncepcję pamięci mięśniowej. Jego rezultaty opublikowano w magazynie PLOS Genetics.

Regularne uprawianie treningu wytrzymałościowego jest niezwykle korzystne dla naszego zdrowia i samopoczucia. Może również zapobiegać chorobom układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy, otyłości oraz innym problemom zdrowotnym. Niemniej jednak, jego wpływ na organizm na poziomie molekularnym pozostawał nieznany.  

 

Eksperci z Instytutu Karolinska poddali analizie RNA, molekularne kopie sekwencji DNA, zlokalizowane w tkance mięśniowej zarówno przed jak i po treningu wytrzymałościowym. Odkryli oni około 3400 wariantów RNA powiązanych z 2600 genami, które to uległy zmianie po wysiłku fizycznym rzeczonego typu.  Badanie wskazuje, że trening stymulować może wytwarzanie danego wariantu RNA jednocześnie redukując częstotliwość innych. Jak mówią eksperci, oznacza to, że geny mogą zmienić pełnione przez siebie funkcje na skutek ćwiczeń lub też stymulować produkcję niektórych białek.  

 

"W ramach wcześniejszych eksperymentów nie udało się jednoznacznie dowieść, że trening ma bezpośredni wpływ na ekspresję genów. Nasze badanie pokazuje w jaki sposób ciało przyzwyczaja się do regularnego wysiłku fizycznego i jaką rolę odgrywają w procesie adaptacyjnym nasze geny" powiedziała doktor Maléne Lindholm z Wydziału Psychologii i Farmakologii Instytutu Karolinska.

 

Badanie rozpoczęło się opracowaniem programu treningowego dla 23 respondentów. Polegał on na regularnym ćwiczeniu przy wykorzystaniu tylko jednej nogi. Próbki tkanki mięśniowej pobrano od respondentów zarówno przed jak i po wysiłku. Po dziewięciu miesiącach przerwy, badani wykonywali ćwiczenia obciążające obydwie nogi przez ten sam okres czasu co w przypadku testu pierwszego. Próbki pobrano tym razem z obydwu nóg.  

 

"Naszym celem było zidentyfikowanie wpływu treningu na mięśnie celem sprawdzenia, czy regularne ćwiczenia mogą mieć wpływ na ich szybszy rozwój."

 

Zmiany aktywności genetycznej odnotowane w nodze trenowanej podczas pierwszego testu nie występowały po wznowieniu wysiłku. Niemniej jednak, w drugim okresie treningowym reakcja na wysiłek była inna w przypadku nogi wcześniej trenowanej oraz nietrenowanej, co wskazuje, że ćwiczenia mogą mieć długotrwały wpływ na organizm.  

 

Wedle doktor Lindholm, badanie to pozwala lepiej zrozumieć w jaki sposób działają mięśnie oraz jak dostosowują się do wymogów regularnego treningu wytrzymałościowego.  

 

"Uzyskane wyniki mogą także w przyszłości przełożyć są na optymalizację rezultatów wysiłku fizycznego" podsumowała badaczka. "Pamiętać należy bowiem, że regularnie uprawiany trening wytrzymałościowy zapobiegać może chorobom układu sercowo-naczyniowego."

 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑