Inteligentny fotel który zastąpi trenera personalnego?

Dodaj do ulubionych

Czy istnieje możliwość poprawy własnej sylwetki przy jednoczesnym stałym pozostawaniu w pozycji siedzącej? Okazuje się że tak - naukowcy opracowują bowiem aktywny fotel.

 

Na pierwszy rzut oka wygląda on tak jak każdy inny mebel tego typu umieszczany w pokoju gościnnym nieopodal telewizora. Niemniej jednak, po dokładniejszym zapoznaniu się z jego specyfiką, okazuje się, że jest on połączony z wirtualnym awatarem oraz posiada wiele zaawansowanych rozwiązań technologicznych. 

 

Dzięki pomocy trenera personalnego, rezydenci KogniHome mogą poprawić swoją wytrzymałość i sprawność ciała…siedząc. 

Czy da się poprawić własną sylwetkę nie wstając z fotela? Jak najbardziej! Zadbali o to naukowcy z Wydziału Technologii Interakcji Kognitywnych (CITEC) Uniwersytetu Bielefeld, którzy to pracują nad aktywnym fotelem będącym elementem projektu KogniHome. Na pierwszy rzut oka wygląda on tak jak każdy inny mebel tego typu, jednakże po dokładniejszych oględzinach zauważymy, że jest on powiązany z wirtualnym awatarem, jak również – że posiada wiele zaawansowanych rozwiązań technologicznych. 

 

Fotel może zostać dostosowany do potrzeb każdego członka rodziny oraz reagować będzie, przykładowo, na obecną kondycję fizyczną danej osoby o określonej porze dnia. Wirtualny awatar zachęci użytkownika do wykonywania ćwiczeń na fotelu, a w przyszłości będzie on także udzielał porad dotyczących właściwej postawy. Co więcej, produkt będzie mierzył oddech oraz tętno, pozwalając tym samym monitorować kluczowe parametry biologiczne użytkownika. Informacje te będą wykorzystywane do dostosowania zestawu ćwiczeń do potrzeb osoby siedzącej na fotelu. 

 

"Nasz trener personalny może zostać zastosowany do relaksacji lub też użyty jako wygodny fotel uprzyjemniający oglądanie telewizji" powiedział profesor doktor Thomas Schack nadzorujący projekt wraz z doktorem Dr. Ulrichem Rückertem z Wydziału Innowacji KogniHome. "Nasz wynalazek pomoże także użytkownikowi wykonywać ćwiczenia w sposób właściwy oraz nie obciążający stawów. Programy zaimplementowane w naszym urządzeniu obejmują różne rodzaje ćwiczeń na bazie jogi oraz fitness, jak też ćwiczenia wzmacniające. Opracowując projekt fotela, naukowcy bazowali na specyfice SonicChair, produktu opracowanego przez doktora Thomasa Hermanna wraz z grupą naukowców z Ambient Intelligence. Wykorzystując sygnał audio, SonicChair informuje użytkownika, że nie zmieniał on pozycji siedzącej przez długi okres czasu. Czas przebywania w jednej pozycji mierzony jest w tym przypadku przy pomocy czujników znajdujących się w siedzisku. 

 

Trener osobisty rozpoznaje każdego z mieszkańców domu poprzez urządzenia takie jak telefon nowej generacji czy Smartwatch. Pomaga on ludziom starszym oraz upośledzonym usiąść na fotelu oraz wstać z niego poprzez obniżanie wysokości siedziska. Zależnie od preferencji użytkownika, system może na przykład odpowiednio pochylić oparcie o 8 rano, wiedząc że dana osoba lubi oglądać o tej godzinie telewizję. Produkt wyposażono także w system czujników analizujących sposób, w jaki waga ciała rozkłada się na krześle. Ćwiczenia wykonywane na nim pozwalają wzmacniać mięśnie pleców oraz brzucha. Sposób ich wykonywania prezentuje wbudowany wyświetlacz. Trener personalny zachęca także do ćwiczeń poza fotelem oraz ułatwia wykonywanie aktywności fizycznej w obrębie domu. Dzięki jego pomocy możliwe jest wzmocnienie wszystkich partii ciała. Wydajność produktu można zwiększyć poprzez połączenie jego funkcji z możliwościami oferowanymi przez asystenta gotowania KogniChef celem stworzenia planu żywieniowego odpowiadającego intensywności treningu. 

 

"Istotną kwestia jest fakt, iż nasz trener personalny nie narzuca sposobu wykonywania ćwiczeń, a raczej asystuje i motywuje użytkownika. Wirtualny awatar nie zmusza do wykonywania określonych czynności ani nie stawia przed użytkownikiem jednoznacznych limitów, a jedynie interweniuje w sytuacjach, kiedy to ćwiczenie wykonywane jest zbyt niedokładnie lub zbyt często. Fotel ma za zadanie pomóc nam przezwyciężyć nasze wrodzone lenistwo" wyjaśnia Professor Schack. Podczas opracowywania poszczególnych komponentów inteligentnego melba KogniHome, partnerzy projektu brali pod uwagę etyczne, prawne, społeczne oraz techniczne zagadnienia związane z wykorzystaniem opisywanej technologii. Planują oni także stworzenie osobnego dokumentu, którego robocza nazwa to ELSI (Wskazania Etyczne, Prawne i Społeczne Odnośnie Wykorzystania Technologii). 

 

Eksperci z CITEC tworzą fotel we współpracy z firmami Hella i Hettich. Przedsiębiorstwo Hella KGaA Hueck & Co z Lippstadt zajmuje się przede wszystkim produkcją komponentów dla branży motoryzacyjnej, systemów oświetlenia i podzespołów elektronicznych. "Systemy wspomagające stosowane w samochodach oraz inteligentnych mieszkaniach są do siebie bardzo zbliżone. Ich centrum stanowi użytkownik, natomiast zastosowana technologia ma za zadanie spełniać jego potrzeby oraz ułatwiać mu wykonywanie określonych działań. W procesie tworzenia innowacyjnego trenera personalnego wsparliśmy ekspertów naszym doświadczeniem w kwestii projektowania technologii analizującej oraz przetwarzającej dane dotyczące aktywności użytkownika" powiedział doktor Michael Schilling, lider projektu oraz specjalista ds. projektowania w firmie Hella. Grupa Hettich z Kirchlengern we Wschodniej Westfalii jest jednym z największych na świecie producentów mocowań meblowych. Nadmieniona firma rodzinna zaangażowana była we wszystkie etapy prac nad KogniHome. Firma Hettich opracowała mechanizmy umożliwiające wykonywanie określonych ruchów na fotelu, które to połączone są z zestawem czujników oraz siłowników. Co więcej, w ramach projektu ELSI przeprowadzone zostały także badania z uczestnictwem użytkowników mające na celu określenie etycznych aspektów zastosowania fotela w domu inteligentnym. 

 

Czternastu partnerów projektowych z rejonu Wschodnia Westfalia-Lippe pracować będzie razem na Wydziale Innowacji KogniHome do połowy roku 2017. Ich głównym celem jest opracowanie samowystarczalnej przestrzeni mieszkalnej, która poprawi stan zdrowia, jakość życia oraz bezpieczeństwo całych rodzin, jak też osób samotnych i starszych. Przez ostatnie trzy lata Niemieckie Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań (BMBF) wspiera projekt finansowo sumą ośmiu milionów Euro. KogniHome nadzoruje CITEC, Wydział Technologii Interakcji Kognitywnych Uniwersytetu Bielefeld.

 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑