Najnowsze badanie dowodzi, że pamięć mięśniowa kształtuje się już na poziomie DNA  

Dodaj do ulubionych

Najnowsze badanie dowodzi, że pamięć mięśniowa kształtuje się już na poziomie DNA  

Zdaniem badaczy z Uniwersytetu Keele, w DNA mięśni “zapisane” są informacje o ich wcześniejszym rozwoju.  

Okazuje się, że poszczególne okresy wzrostu mięśni szkieletowych są “zapamiętywane” przez geny, pozwalając tkance mięśniowej w dalszym ciągu się rozrastać.

Eksperyment, którego wyniki opublikowano w magazynie Scientific Reports -- Nature, może zmienić sposób karania atletów, którym udowodniono stosowanie leków wspomagających wydolność mięśniową – medykamenty te mogą bowiem prowadzić do daleko idących zmian w strukturze mięśni, sprawiając że krótkoterminowy zakaz uprawiania sportu będzie niewystarczający.  

 

Dzięki wykorzystaniu najnowszych technik genomowych, specjaliści z Uniwersytetu Keele, współpracujący z przedstawicielami jednostek naukowych z Liverpoolu, Northumbrii i Manchesteru, byli w stanie przeanalizować ponad 850 tysięcy fragmentów ludzkiego DNA. Pozwoliło im to odkryć geny „oznaczane” w procesie rozrostu mięśni spowodowanego wysiłkiem fizycznym. Po jego zakończeniu, nie różniły się one od pozostałych genów. Wznowienie treningu sprawiło natomiast, że miała miejsce identyczna sekwencja.  

 

Nadmienione oznaczenia, zwane także modyfikatorami epigenetycznymi, aktywują lub deaktywują geny bez konieczności zmiany struktury samego DNA.

 

Doktor Adam Sharples, główny autor badania oraz starszy wykładowca na wydziale Komórkowej i Molekularnej Fizjologii Mięśniowej Uniwersytetu Keele, jak również współpracujący z nim doktorant,  Robert Seaborne poinformowali:

 

"W ramach omawianego badania wykazaliśmy, że niektóre z genów oznaczane lub odznaczane są w młodości, co z kolei pozwala na szybszy rozrost tkanki mięśniowej w latach późniejszych – dowodzi to występowania epigenetycznej pamięci mięśniowej."

 

Rezultaty eksperymentu mogą w istotny sposób zmienić stosowane modele ćwiczeń, założenia terapii pozwalających osobom z kontuzjami powrócić do pełni zdrowia oraz wpłynąć na metody długoterminowego karania sportowców przyłapanych na dopingu.

 

Doktor Sharples powiedział: "Jeżeli mięśnie sportowca stale się rozwijają, a następnie dochodzi do urazu prowadzącego do utraty części masy mięśniowej, w ich szybszej regeneracji mogą pomóc właśnie oznaczone geny. Warto w tym miejscu podkreślić istotę przeprowadzenia badań uzupełniających, które to pozwoliłby ustalić sposób, w jaki  różne programy treningowe mogłyby pomóc aktywować rzeczone geny."

 

Seaborne dodał: "Jeżeli dany sportowiec przyjmuje specyfiki mające na celu zwiększenie masy mięśniowej, jego mięśnie zapamiętają raptowny rozrost. Z uwagi na ten fakt, krótkotrwały zakaz uprawiania sportu może nie być wystarczający, jako że nawet po kilku miesiącach lub latach atleta taki nadal będzie miał przewagę nad swoimi przeciwnikami, nawet pomimo zaprzestania dopingu. Musimy jednakże przeprowadzić dalsze eksperymenty celem ostatecznego potwierdzenia tej hipotezy."

 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑