Trening z mniejszym obciążeniem jest równie skuteczny co trening z dużym obciążeniem?

Dodaj do ulubionych

Trening siłowy o mniejszej intensywności lecz z większą liczbą powtórzeń może być równie skuteczny w budowaniu masy mięśniowej jak podnoszenie dużych ciężarów - głosi artykuł w czasopiśmie naukowym " Applied Physiology, Nutrition, and Metabolism". "

Pogląd ukazany w niniejszej publikacji podkreśla, że także inne rodzaje treningu oporowego (siłowego) oprócz często omawianego treningu o wysokiej intensywności mogą skutecznie stymulować przyrost masy mięśniowej " - pisze główny autor Nicholas Burd.

"Odkrycia te mają istotne znaczenie z punktu widzenia zdrowia publicznego, ponieważ masa mięśni szkieletowych w znacznym stopniu przyczynia się do dziennego wydatkowania energii oraz bierze udział w kontrolowaniu wagi. Ponadto masa mięśni szkieletowych, z powodu swojego łącznego rozmiaru, jest głównym miejscem, do którego trafia cukier z krwiobiegu i dlatego zapewne wpływa na zmniejszenie ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2".

Trening siłowy z mniejszym obciążeniem jest równie skuteczny co trening z dużym obciążeniem?

Autorzy z Uniwersytetu McMaster przeprowadzili serię eksperymentów, w których manipulowano wieloma zmiennymi ćwiczeń oporowych (np.: intensywność, objętość oraz czas napięcia mięśni). Odkryli, że skurcze mięśni o dużej intensywności związane z podnoszeniem wielkich ciężarów nie są jedyną przyczyną rozwoju mięśni po wysiłku fizycznym. W przypadku młodych mężczyzn wykonujących ćwiczenia oporowe, mniejsza intensywność treningu połączona z większą objętością powtórzeń, aż do opadnięcia z sił, była równie skuteczna w stymulacji białek mięśniowych jak bardzo intensywny trening z mniejszą częstotliwością powtórzeń. Dodatkową korzyścią płynącą z treningu o mniejszej intensywności jest to, że zwiększona liczba powtórzeń potrzebna do osiągnięcia zmęczenia prowadzi także do utrzymywania się efektu przyrostu tkanki mięśniowej przez wiele dni.

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑