Dlaczego diety wegetariańskie odchudzają dwa razy szybciej?

Dodaj do ulubionych

Dlaczego diety odchudzające odchudzają dwa razy szybciej?

Osoby stosujące diety wegetariańskie nie tylko tracą na wadze szybciej niż te decydujące się na tradycyjne programy niskokaloryczne, ale także poprawiają wydolność swojego metabolizmu poprzez redukcję tkanki tłuszczowej. Informacje takie przedstawiono w pracy naukowej opublikowanej w najnowszym wydaniu magazynu Journal of the American College of Nutrition.

Warto wiedzieć, iż redukcja ilości tkanki tłuszczowej poprawia metabolizm glukozy i lipidów, co jest informacją niezwykle istotną dla pacjentów cierpiących na zespół metaboliczny oraz cukrzycę typu 2. O fakcie tym poinformowała główna autorka badania, doktor Hana Kahleová, Dyrektor ds. Komisji Lekarskiej ds. Odpowiedzialności Medycznej w Waszyngtonie.  

Siedemdziesiąt cztery osoby cierpiące na cukrzycę typu 2 i biorące udział w badaniu poproszono, by stosowały się do założeń diety wegetariańskiej lub konwencjonalnej. Na pierwszą z nich składały się warzywa, ziarna, rośliny strączkowe, owoce i orzechy, natomiast produkty pochodzenia zwierzęcego ograniczono do jednej porcji odtłuszczonego jogurtu dziennie. Dieta konwencjonalna opierała się na zaleceniach wystosowanych przez Europejskie Towarzystwo ds. Badań nad Cukrzycą (EASD). Obydwa programy zakładały przyjmowanie 500 kilokalorii dziennie.  

Okazało się, że dieta wegetariańska była niemalże dwa razy skuteczniejsza od jej konwencjonalnego odpowiednika, jako że w jej przypadku respondenci stracili na wadze średnio 6.2 kilograma. Tradycyjny program poskutkował redukcją wagi o 3.2 kilograma.  

Dzięki zastosowaniu rezonansu magnetycznego, doktor Kahleová i jej współpracownicy przeanalizowali także ilość oraz strukturę tkanki tłuszczowej w obszarze uda pacjentów celem określenia sposobu, w jaki nadmienione rodzaje diety wpłynęły na ilość tłuszczu pod skórą, na jej powierzchni oraz w mięśniach.  

Eksperci odkryli, że obydwie diety charakteryzowały się podobną skutecznością w kwestii ograniczania ilości tłuszczu podskórnego. Niemniej jednak, o wiele korzystniej na dwa pozostałe aspekty badane wpłynęła dieta wegetariańska.  

Spostrzeżenie to jest o tyle istotne, że większa ilość tłuszczu podpowięziowego u pacjentów cierpiących na cukrzycę typu 2 wiąże się z większą odpornością na insulinę. Redukcja tego typu tkanki tłuszczowej powinna mieć zdaniem badaczy korzystny wpływ na metabolizm glukozy. Co więcej, ogreniczenie ilości tłuszczu wewnątrzmięśniowego może wzmocnić ich strukturę oraz przyczyniać się do poprawy mobilności, zwłaszcza w przypadku osób starszych cierpiących na cukrzycę.  

Doktor Kahleová stwierdziła: "Okazuje się, że diety wegetariańskie są wysoce skuteczne w kwestii redukcji wagi. Wykazaliśmy także, że szybciej ograniczają one ilość tkanki tłuszczowej, przyspieszając tym samym metabolizm. Wyniki naszych badań istotne są dla osób pragnących pozbyć się zbędnych kilogramów, cierpiących na zespół metaboliczny i/lub na cukrzycę typu 2. Stosowanie diety wegetariańskiej zalecamy jednak każdemu, kto chciałby poprawić ogólny stan swojego zdrowia."

 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑