Cudowne tabletki na odchudzanie. Czy istnieje lek na otyłość?

Dodaj do ulubionych

Czy istnieją cudowne tabletki na odchudzanie? Jaki związek z otyłością może mieć genetyka? Jakie wyniki przyniosły ostatnie badania naukowe?

Znaczenie czynników genetyczynych i ich wpływ na otyłość zostało szeroko udokumentowane. Niedawno przez genetyczną modyfikację badacze stworzyli myszy, które stały się "odporne"na pojawinie się otyłości. Quingchun Tong (Boston) oraz jego zespół badawczy zainteresowali się grupą neuronów w podwzgórzu, Neuronów AgRP, zaangażowanych w regulację masy ciała, otwierajac tymi badaniami nową drogę w poszukiwaniu terapii przeciwoko tej chorobie, co ogłosiła lekarska agencja w sierpniu 2008r. Neurony te produkują neuropeptyd Y (NPY) oraz AgRP, które pobudzją apetyt, a także neuroprzekaźnik GABA.

Naukowcy stwierdzili, że myszy były odporne na otyłość wywołaną przez pożywienie

Doświadczenia wykazały, że usunięcie NPY lub AgRP nie wpływało zasadniczo na zmianę masy ciała,prawdopodobnie z powodu działania mechanizmów wyrównawczych. Badacze chcieli zobaczyć, co by się stało, gdyby nastąpiło zakłócenie działania neuroprzekaźnika GABA przez te neurony. Badali myszy, u których przekaźnik GABA był nieaktywny w neuronach AgRP. Myszy te karmione w zwykły sposób utrzymywały niższą masę ciała niż myszy, które nie zostały poddane mutacji. Podczas stosowania diety wysokotłuszczowej normalne myszy znacznie przytyły, natomiast myszy genetycznie zmodyfikowane przybrały na wadze w dużo mniejszym stopniu. Naukowcy stwierdzili, że myszy były "odporne na otyłość wywołaną przez pożywienie"

Leczenie nadwagi daje pozytywne efekty, gdy odbywa się w umiarkowany i zindywidualizowany sposób. Problem wydaje się bardziej skomplikowany w przypadku otyłości z poważnym nadmiarem tkanki tłuszczowej zgromadzonej w partiach brzusznych.Osoby borykające się z nadwagą często nie mogą schudnąć lub ponownie przybierają na wadze zaraz po zaprzestaniu stosowania diety odchudzającej.Niemniej jednak perspektywy na przyszłość są obiecujące, ponieważ przyszłe leczenie łączyć będzie aspekty farmakologiczne, żywieniowe, psychologiczne, oraz styl życia.

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑