Czym jest kompulsywne objadanie się?

Dodaj do ulubionych

Kompulsywne objadanie się to zaburzenia odżywiania, nazywane inaczej, zespołem gwałtownego objadania się czy kompulsywnego jedzenia.  Zespół kompulsywnego objadania się to nie to samo co przejedzenie się raz na jakiś czas. Wielu osobom zdarza się zjeść za dużo od czasu do czasu. Kto nie cierpiał na ból brzucha po kolacji wigilijnej niech pierwszy rzuci kamieniem. Osoby cierpiące na zespół kompulsywnego objadania się czują potrzebę ciągłego objadania się – min. raz w tygodniu przez min. 3 miesiące.

Zespół kompulsywnego objadania się - Fakty

 

1. Kompulsywne objadanie się a stres

Osoby cierpiące na zespół kompulsywnego objadania się czują, że nie są w stanie kontrolować ilości spożywanego przez nich jedzenia. Często jedzą w samotności tak długo, aż jest im niedobrze. Lub jedzą, gdy nie są głodni. Po napadzie objadania się czują winę, wstyd, obrzydzenie lub smutek. Często są zawstydzeni swoim zachowaniem, więc ukrywają się przed rodziną i przyjaciółmi.

 2. Zespół kompulsywnego objadania się to nie to samo co bulimia

Bulimia i zespół kompulsywnego objadania się to nie to samo, chociaż mają podobne objawy. Osoby cierpiące na bulimię objadają się regularnie i mogą doświadczać tych samych negatywnych emocji takich, jak utrata kontroli, wstyd czy poczucie winy. Główna różnica jest taka, że bulimicy „oczyszczają się” po przejedzeniu: zmuszają się do wymiotów, używają środków przeczyszczających lub moczopędnych albo dużo trenują. „Oczyszczenie” nie jest częścią zespołu kompulsywnego objadania się.

 3. Kto jest zagrożony?

Zespół kompulsywnego objadania się może rozwinąć się u każdego niezależnie od rasy, płci, wieku czy wagi. Uważa się, że to najbardziej popularne zaburzenie odżywiania się w USA. Kobiety są trochę bardziej zagrożone w tym przypadku. Szacuje się, że ok. 6 mln Amerykanów – 2% mężczyzn i 3,5% kobiet – będzie cierpieć na ten zespół w pewnym etapie swojego życia. W przypadku mężczyzn najbardziej prawdopodobnym okresem jest wiek średni. Ok. 1,6% nastolatków cierpi na zespół kompulsywnego objadania się.

4. Wpływ na wagę

2/3 osób cierpiących na zespół kompulsywnego objadania się walczy też z otyłością, a ponadto u 30% odchudzających się osób może także rozwinąć się zespół. Osoby z nadwagą są zagrożone chorobami serca, nadciśnieniem i cukrzycą.

 5. Tu chodzi o zdrowie psychiczne

Wiele osób cierpiących na zespół kompulsywnego objadania się zmaga się też z innymi problemami emocjonalnymi czy psychicznymi takimi, jak depresja, lęki, choroba afektywna dwubiegunowa czy uzależnienia. Osoby te są zestresowane, mają problemy ze snem, mają niską samoocenę i wstydzą się własnego wyglądu.

 6. Co wywołuje zespół kompulsywnego objadania się?

 Eksperci nie są pewni przyczyn zespołu kompulsywnego objadania się. W grę wchodzi wiele czynników, w tym genetyczne, psychologiczne i środowiskowe. Odchudzanie się może doprowadzić do zespołu kompulsywnego objadania się.

 7. Choroba da się wyleczyć

Zespół kompulsywnego objadania się jest uleczalny. Pierwszy krok to diagnoza nad postawie badania i wywiadu lekarskiego, podczas którego zadawane są pytania dotyczące odżywiania się, zdrowia psychicznego, samooceny i stosunku do jedzenia.

 8. Sposób leczenia

Niektóre leki, np.: antydepresanty i leki przeciwpadaczkowe, mogą pomóc kontrolować uczucie głodu i potrzebę jedzenia, co czyni je sprzymierzeńcem w walce z zespołem kompulsywnego objadania się w razie pozytywnej opinii lekarze. Vyvanse (lisdeksamfetamina), lek stosowany w leczeniu ADHD, właśnie czeka na zatwierdzenie go, jako leku w terapii zespołu kompulsywnego objadania się. Działanie leku nie jest do końca poznane, ale badania pokazują, że Vyvanse jest w stanie zredukować liczbę ataków kompulsywnego objadania się.

 9. Utrata wagi a zespół kompulsywnego objadania się

 Zespół kompulsywnego objadania się grozi przybraniem na wadze i utrudnia zrzucenie zbędnych kilogramów oraz utrzymanie wagi. W trakcie leczenia osoby cierpiące na zespół kompulsywnego objadania się mogą potrzebować pomocy przy kontrolowaniu swojej wagi. Tradycyjne sposoby odchudzania są pomocne, ale czasami potrzebna jest restrykcyjna dieta. Najlepiej skonsultować się z lekarzem i dopytać o program odchudzania dla osób cierpiących na zespół kompulsywnego objadania się.

Autor: Sanjay Bockman

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑