Dlaczego mózg utrudnia spalanie tłuszczu gdy jesteśmy na diecie?

Dodaj do ulubionych

Dlaczego komórki mózgu utrudniają spalanie tłuszczu gdy jesteśmy na diecie?  

Badanie, które przeprowadzono niedawno na myszach pozwoliło naukowcom w pełniejszym stopniu zrozumieć dlaczego dieta oparta na regularnych głodówkach lub maksymalnym ograniczaniu ilości przyjmowanych posiłków może okazać się nieskutecznym sposobem utraty wagi: komórki mózgu mogą bowiem hamować spalanie kalorii jeżeli zidentyfikują niskie zapasy energii w organizmie.

"Zachwalane przez dietetyków techniki szybkiej redukcji wagi niejednokrotnie okazują się nieskuteczne, jako że nasze ciało stale monitoruje ilość kalorii zarówno spalanych jak i dostarczanych z pożywieniem, starając się zachować względną równowagę pomiędzy rzeczonymi wartościami" powiedział doktor Clémence Blouet z Laboratorium Badań Metabolicznych przy Uniwersytecie Cambridge. "Gdy jemy mniej, nasze ciało spala mniej kalorii, co z kolei znacznie utrudnia redukcję niechcianych kilogramów. Świat nauki już od dawna dysponuje dowodami, iż to właśnie mózg odpowiada za kontrolę wydatku energetycznego, jednakże zagadką pozostawał sposób w jaki określa on ilość dostarczanych oraz spalanych kalorii."

Rezultaty eksperymentu, które to opublikowano w najnowszym wydaniu magazynu eLife, dowodzą występowania nieznanych dotąd mechanizmów, przy pomocy których nasze ciało przystosowuje się do sytuacji niewystarczającej ilości pożywienia, a następnie ogranicza spalanie kalorii. Omawiane badanie przeprowadzono na myszach. Powodem wyboru modelu zwierzęcego był fakt, iż u nadmienionych gryzoni występują podobne mechanizmy biologiczne i fizjologiczne jak u ludzi.  

Eksperci przeanalizowali aktywność neuronów w rejonie podwzgórza. Zauważyli oni, że neurony AGRP odpowiadają za kontrolę apetytu – po ich aktywacji myszy przyjmowały większe ilości pożywienia, natomiast ich całkowita dezaktywacja prowadziła do wykształcenia się anoreksji.

Dzięki wykorzystaniu technik inżynierii genetycznej, zespół naukowców mógł manipulować aktywnością neuronów poprzez ich aktywację oraz dezaktywację. Eksperci testowali u zwierząt ogólny wydatek energetyczny, jak również (przy pomocy zastosowanych sond) temperaturę ciała oraz zapotrzebowanie na energię.  

Naukowcy wykazali, że neurony AGRP wpływają bezpośrednio na wewnętrzny „termostat” kaloryczny organizmu, pozwalający regulować wagę ciała oraz zawiadywać ilością spalanych kalorii. Badacze uważają, że gdy są one aktywne, odczuwać możemy wzrost apetytu. Kiedy jednakże ilość pożywienia jest ograniczona, mózg dezaktywuje je celem lepszego spożytkowania i zmagazynowania części kalorii, co z kolei sprawia że mniej efektywnie tracimy na wadze.  

Po powrocie do standardowego planu żywieniowego, AGRP są aktywowane ponownie, a ilość pożytkowanej energii wraca do normalnego poziomu.  

Ekspertom udało się także odkryć mechanizm, przy pomocy którego neurony AGRP określają ilość zmagazynowanych „na czarną godzinę” kalorii oraz kontrolują ich spalanie.  

"Dowiedliśmy, że nadmieniona grupa neuronów kontroluje zarówno apetyt jak i wydatek energetyczny – zależnie od sytuacji mogą one być aktywowane lub dezaktywowane celem przyspieszenia spalania lub zachowania zapasów energii jakimi organizm dysponuje" powiedział doktor Blouet, główny autor badania. "Jeżeli brak jakichkolwiek wahań dostępności żywności, sprawiają one że odczuwamy głód, natomiast gdy ilość pożywienia jest ograniczona, maksymalnie ograniczają one spalanie tłuszczu."

"Mechanizm ten mógł wykształcić się, aby chronić nasze ciało przed długo utrzymującym się niedoborem żywności. W obecnych czasach daje on o sobie znać głównie w sytuacji, gdy staramy się pozbyć nadmiaru kilogramów poprzez głodówkę. Nasze ciało stara się wtedy zminimalizować utratę kalorii."

Doktor Luke Burke, jeden z ekspertów odpowiedzialnych za nadzór nad badaniem dodał: "Nasz eksperyment może stanowić istotny krok naprzód w walce z otyłością. Utrzymujemy jednakże, że na chwilę obecną najskuteczniejszą strategią umożliwiającą utratę wagi jest – zwłaszcza w przypadku osób zmagających się z nadwagą – synergia ćwiczeń fizycznych oraz powolnego ograniczania ilości dostarczanych organizmowi z posiłkami kalorii."

 

 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑