Metabolizm i odchudzanie

Dodaj do ulubionych

Ludzki metabolizm pracuje efektywniej niż metabolizm blisko spokrewnionych z nami naczelnych. Jedną z przyczyn może być wykształcony w procesie ewolucji większy mózg. 

Naukowcom udało się ustalić, iż u przedstawicieli rodzaju ludzkiego procesy metaboliczne zachodzą zauważalnie szybciej niż u blisko spokrewnionych z nami ssaków naczelnych. Przyczyną tego stanu rzeczy może być wykształcony przez tych pierwszych w procesie ewolucji większy mózg. Opisywane odkrycie przyczynić się może do opracowania skuteczniejszych strategii przeciwdziałania otyłości.  

Współautorami przełomowego badania są eksperci z Uniwersytetu Loyola w Chicago. Z jego rezultatów wynika, że u ludzi procesy metaboliczne zachodzą znacznie szybciej niż u ssaków naczelnych. Zauważono, iż to przede wszystkim większy mózg tych pierwszych wykazuje duże zapotrzebowanie na energię. 

Badanie, którego wyniki opublikowano w magazynie Nature, pozwoliło ustalić, iż u ludzi ilość tkanki tłuszczowej w odniesieniu do całkowitej wagi ciała jest większa. Pozwala to naszemu gatunkowi gromadzić rezerwy energetyczne, przyczyniające się jednocześnie do szybszej pracy metabolizmu. Jak informują eksperci, odkrycie to jest niezwykle istotne z punktu widzenia walki z otyłością.  

W ramach eksperymentu ustalono, że ludzie konsumują dziennie ponad 400 kalorii więcej niż szympansy i szympansy karłowate, 635 kalorii więcej niż goryle oraz aż 820 więcej niż orangutany.  

Współautorami badania byli: doktor Amy Luke, doktor Lara R. Dugas, oraz doktor Ramon Durazo-Arvizu z Wydziału Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Loyola w Chicago. Głównym autorem eksperymentu był doktor Herman Pontzer z Uniwersytetu Hunter mieszczącego się w Nowym Jorku.  

Przeprowadzony eksperyment potwierdził hipotezę badaczy, którzy to przewidywali, iż szybsze tempo zachodzenia procesów metabolicznych oraz spożywanie większej ilości kalorii służy przede wszystkim utrzymaniu maksymalnej wydajności mózgu. Z uwagi na swój rozmiar, potrzebuje on większej ilości energii niż mózgi ssaków naczelnych. Szybsza przemiana materii ułatwia także naszemu gatunkowi rozmnażanie się oraz przetrwanie.  

Naukowcy w ramach testów wykorzystali technikę obiektywną celem określenia ogólnego wydatku energetycznego u ludzi i małp. Na wskaźnik ten składały się kalorie spalone przez ciało podczas odpoczynku oraz wysiłku fizycznego. Całkowity wydatek energetyczny mierzono przez 10 kolejnych dni, podczas których zarówno ludzie jak i ssaki naczelne wykonywały typowe dla siebie czynności. W badaniu wzięło udział 141 respondentów oraz 56 zwierząt z zoo: 27 szympansów, 8 szympansów karłowatych, 10 goryli oraz 11 orangutanów.  

Specjalistom udało się ustalić, iż ilość tkanki tłuszczowej była zauważalnie większa u przedstawicieli rodzaju ludzkiego. To właśnie w ich przypadku zidentyfikowano także zróżnicowaną ilość tłuszczu w zależności od płci – 22,9 procenta masy ciała stanowi tkanka tłuszczowa u mężczyzn, natomiast 41.7 u kobiet.

Podstawowe informacje o respondentach pozyskano z bazy danych Badania Modelującego Zmiany Epidemiologiczne (METS). Luke oraz jego współpracownicy starali się w ramach rzeczonego eksperymentu zrozumieć korelację pomiędzy aktywnością fizyczną a wydatkami energetycznymi i wagą osób dorosłych. W badaniu METS brali udział respondenci ze Stanów Zjednoczonych, Ameryki Południowej, Ghany, Seszeli oraz Jamajki.  

Zarówno ludzie jak i naczelne tworzą jedną rodzinę ssaków zwaną hominidami. Analiza ich natury metabolicznej daje nadzieję na opracowanie sposobów walki z otyłością oraz chorobami metabolicznymi, takimi jak cukrzyca czy choroby serca.  

 

"W przypadku ludzi daje się zaobserwować predyspozycję do gromadzenia tłuszczu, natomiast u innych hominidów tkanka tłuszczowa stanowi marginalny procent ich całkowitej masy ciała, nawet w przypadku gdy ich aktywność ogólna utrzymuje się na niskim poziomie." podsumowali naukowcy. "Uzyskanie odpowiedzi na pytania dotyczące nacisków ewolucyjnych oraz mechanizmów fizjologicznych wpływających na różnorodność strategii metabolicznych u hominidów może przyczynić się do poprawy ogólnego stanu zdrowia osób zamieszkujących obszary zindustrializowane oraz zapewnienia lepszej opieki naczelnym przebywającym w niewoli."

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑