Nadwaga i otyłość - Czym jest? Poznaj przyczyny otyłości!

Dodaj do ulubionych

Otyłość to nadmierne nagromadzenie tłuszczu, zwłaszcza w tkance podskórnej. Otyłość chorobliwa to taka, która zagraża zdrowiu i ogranicza aktywność. Powszechnie uważa się, że ludzie są chorobliwie otyli, jeżeli ich waga jest o 100% większa niż waga idealna. Panuje tendencja do zaliczania otyłości do zaburzeń odżywiania, ale DSM-III-R klasyfikuje ją jako zaburzenie fizyczne (American Psychiatric Association, 1987)

Miernik Otyłości

Badacze zazwyczaj oceniają otyłość na podstawie wskaźnika masy ciała (Body Mass Index - BMI), który określa stosunek wagi do wzrostu. Wskaźnik ten wydaje się użyteczny dla celów statystycznych, ale nie zawsze pokazuje, czy w naszych tkankach znajduje się nadmiar tłuszczu. Metody pozwalające odkładnie oszacować ilość tłuszczu w organizmie są, albo czasochłonne, albo bardzo drogie.

Możesz w prosty sposób obliczyć wkaźnik BMI korzystając z naszego kalkulatora - KALKULATOR BMI

Pierwsze pytanie które wszyscy zazwyczaj zadają przed rozpoczęciem diety to "Ile kalorii dziennie potrzebuję żeby schudnąć ? Dobrą wiadomością jest to, że odpowiedz na to pytanie wcale nie jest trudna. Prosta kalkulator kalorii pomoże określić, ile kalorii potrzebujesz każdego, dnia i nie trzeba drastycznie ograniczyć ilości spożywanych kalorii, aby schudnąć. KALKULATOR BMR

Prostym sposobem oceny nagromadzonego we własnym ciele tłuszczu jest obejrzenie się nago w dużym lustrze. Metoda ta ukazuje złogi tłuszczu, których nie wychwytują zadne skale. Tkanki pozbawione tłuszczu ważą więcej niż tkanki tłuszczowe, tak więc wskazania naszych wag łazienkowych nie zawsze są trafne. Oczywiście, ta metoda nie jest odpowiednia dla wszystkich ponieważ niektórzy ludzie mają zniekształcony obraz własnego ciała.

Przyczyny Otyłości

Nie dysponujemy pełną wiedzą na temat przyczyn otyłości.Według niektórych badaczy należało by przede wszystkim uwzględnić kilka podstawowych czynników:

1) dziedziczność

2) objadanie się

3) brak aktywności fizycznej

4) wadliwą lub osłabioną termogenezę (proces przemiany kalorii w ciepło)

5) zmieniony metabolizm tkanki tłuszczowej

Czynniki psychologiczne i behawioralne, takie jak nieświadome konflikty, reakcje emocjonalne, cechy osobowości, bodźce środowiskowe dotyczące jedzenia oraz reakcje na diety odchudzające także mogą przyczynić się do otyłości. Skłonność do otyłości może być dziedziczna. Stunkard i in. (1986) przebadali 540 osób w wieku średnim, które jako dzieci zostały adoptowane. Związek pomiędzy ich wskaźnikiem masy ciała i wskaźnikami przybranych rodziców, zwłaszcza matek. Nie stwierdzono jednak korelacji między wskaźnikiem masy ciała mężczyzn i wskaźnikami ich biologicznych rodziców. 

 

 

             

 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑