Nocne podjadanie – Czy to wina mózgu?

Dodaj do ulubionych

Nocne podjadanie wiąże się ze wzmożoną ochotą na jedzenie w porach wieczornych. I choć podejmujemy próby przezwyciężenia tego "złego nałogu", to i tak nocne podjadanie (podjadanie nocą) jest trudne do przezwyciężenia. Dlaczego tak trudno nam wyzbyć się chęci jedzenia wieczorową porą? Odpowiedź jest prosta, za wszystko odpowiedzialny jest nasz mózg.

Czy przełykając czwarte ciastko nocą w skąpym świetle lodówki zdarzyło Ci się pomyśleć: „Chcę jeszcze” i przetrząsać zawartość urządzenia w poszukiwaniu łakoci? Jeśli tak, dowiedz się dlaczego to spotyka właśnie Ciebie?

Nocne podjadanie....

Naukowcy w BYU rzucili nowe światło na to, dlaczego ludzie podjadają w nocy: po prostu pewne obszary mózgu czują niedosyt pokarmu wieczorem.

W najnowszych badaniach zespół z BYU wykorzystał rezonans magnetyczny do pomiaru, jak mózg reaguje na pokarmy o wysokiej i niskiej kaloryczności o różnych porach dnia. Wyniki pokazały, że pokarmy, w szczególności te wysokokaloryczne, wywołują krótkie impulsy elektryczne w mózgu, jednakże te reakcje neuronowe są słabsze wieczorem.

 „To prowadzi do wzmożonej konsumpcji pokarmów wieczorem i w nocy, ponieważ nie dają one takiej satysfakcji, jak jedzenie w ciągu dnia” wyjaśnia główny autor badań Travis Masterson.

Poziom sytości w ciągu dnia nie ma wpływu na nocne podjadanie

Badanie opublikowane w magazynie naukowym Brain Imaging and Behavior podaje także, że uczestnicy byli subiektywnie bardziej zaabsorbowani jedzeniem w ciągu nocy pomimo tego, że ich poziomy głodu i nasycenia były podobne do poziomów za dnia.

Masterson, który przeprowadzał badanie na potrzeby swojej pracy magisterskiej pod opieką prof. Jamesa LeCheminanta, wskazał, że jego celem było lepsze zrozumienie tego, czy pora dnia wpływa na odpowiedź neuronową podczas odżywiania.

Naukowcy połączyli siły ze specjalistą z zakresu neurologii Brock Kirwan, aby przeprowadzić rezonans magnetyczny do monitorowania aktywności mózgu uczestników podczas przeglądania obrazów z żywnością. Uczestnicy obejrzeli 360 obrazów w dwóch osobnych sesjach przeprowadzonych w odstępie tygodnia – jedną rano i drugą w godzinach wieczornych.

Badani przeglądali obrazy niskokalorycznych produktów (warzyw, owoców, ryb, zbóż) i wysokokalorycznych pokarmów (cukierków, wypieków, lodów, fast-foodów). Zgodnie z oczekiwaniami mózg reagował silniej na żywność o wysokiej zawartości kalorii. Jednakże zaobserwowano zdumiewająco niską reakcję mózgu na pokarmy prezentowane wieczorem.

 „Myśleliśmy, że reakcje wieczorem czy nocą będą silniejsze, ponieważ w tych porach mamy tendencję do przejadania się” obrazuje Lance Davidson, współautor badań i prof. nauk stosowanych. „Sama wiedza nt. różnych reakcji mózgu o różnych porach dnia może wpływać na odżywianie się”.

Jednakże badacze podkreślają, że badanie ma charakter wstępny i potrzebuje dalszych etapów w celu weryfikacji i lepszego zrozumienia otrzymanych wyników. Kolejnym krokiem powinno być określenie zakresu tego, jak reakcje neuronowe przenoszą się na zachowania dotyczące odżywiania i kontroli wagi.

 Masterson, który będzie doktorantem Penn State University od jesieni, wyjaśnia, że badania pomogły mu zwrócić uwagę na to, jak czuje się po jedzeniu rano i wieczorem. A jak wpłynęło to jego nocne podjadanie?

 „Mówię sobie, że jedzenie nie daje mi tyle satysfakcji, ile powinno” konkluduje. „Dzięki temu unikam przekąsek nocą”.

Autor: Adam Nelson

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑