Czy ćwiczenia pomagają lepiej kontrolować masę ciała?

Dodaj do ulubionych

Czy ćwiczenia pomagają lepiej kontrolować masę ciała? Okazuje się, że wszystko zależy od płci!

Lekarze i dietetycy bardzo często zalecają osobom otyłym czy też cierpiącym na nadwagę odpowiednią dietę oraz wysiłek fizyczny, uznając je za najskuteczniejsze metody redukcji wagi. Okazuje się jednakże, że trening może charakteryzować się różną efektywnością u kobiet oraz u mężczyzn – informacje takie podali badacze z Wydziału Medycyny Uniwersytetu Kolorado.

W ramach badania prowadzonego na szczurach, doktorantka Rebecca Foright podawała zarówno samcom jak i samicom posiłki o wysokiej zawartości tłuszczu. Połowa przedstawicieli obydwu płci biegała następnie w kole treningowym. Po 10 tygodniach, badaczka odnotowała zauważalne różnice w efektywności treningu – były one w znacznym stopniu zależne od płci zwierząt. Samce aktywne fizycznie jadły mniejsze ilości pokarmu oraz przybierały na wadze w mniejszym stopniu niż ich nieaktywni odpowiednicy. Samice biegające w kole spożywały identyczne ilości jedzenia jak przedstawicielki grypy kontrolnej. Pod koniec badania ważyły one więc tyle samo co samice nieuprawiające jakiejkolwiek aktywności. Po zmianie diety na niskotłuszczową, wpływ ćwiczeń na ogólną wagę ciała stał się jeszcze bardziej zauważalny.  

 

Wyniki badania zostaną zaprezentowane podczas zbliżającego się Dorocznego Spotkania Przedstawicieli Towarzystwa ds. Badań Przyzwyczajeń Żywieniowych

 

Eksperci prowadzący wcześniejsze eksperymenty zauważyli, że nawet jednorazowa aktywność fizyczna prowadzi do wzrostu ilości  interleukin-6 (IL-6) w podwzgórzu samców gryzoni. Podwzgórze jest obszarem mózgu odgrywającym niebagatelną rolę w kontrolowaniu sygnałów wysyłanych przez ciało i regulowaniu szybkości przyswajania przyjmowanego pokarmu. IL-6 wytwarzane są przez mięśnie podczas długotrwałego wysiłku fizycznego o dużej intensywności, mogą być również produkowane bezpośrednio przez mózg. Badania wykazały, że IL-6 maksymalizują korzystny wpływ ćwiczeń na regulację wagi poprzez dezaktywację hormonów odpowiadających za nadmierne łaknienie.  

 

Co ciekawe, korelacja pomiędzy ilością IL-6 a intensywnym treningiem fizycznym nie przekłada się bezpośrednio na efektywność wysiłku. Gdy badacze z Uniwersytetu w Kolorado zmierzyli poziom IL-6 u zwierząt biorących udział w testach, odkryli oni, że ich ilość uległa zmniejszeniu u samców i zwiększeniu u samic. Uważają oni, że regularne ćwiczenia mogą prowadzić do powstawania zmian w organizmach przedstawicieli obydwu płci, głównie z uwagi na różne mechanizmy stymulacji podwzgórza, nie natomiast - na zmianę poziomu IL-6.

 

Pomimo zwiększonej częstotliwości występowania otyłości u kobiet oraz różnic zidentyfikowanych pomiędzy mężczyznami a kobietami w kwestii wysyłanych sygnałów hormonalnych oraz zachodzących procesów mózgowych wpływających na apetyt, większość badań dotyczących otyłości i jej leczenia prowadzona jest na samcach zwierząt. Foright stwierdziła "Mam nadzieję, że nasz eksperyment zmotywuje innych badaczy do analizy typowych dla samic mechanizmów występujących w modelach zwierzęcych. Niesprawiedliwym jest założenie, że samice zachowywać się będą i reagować na różnorodne stymulanty identycznie jak samce." Ekspertka wraz z zespołem ma zamiar dalej analizować fizjologię samic oraz pełniej zrozumieć wpływ typowych dla płci różnic na efektywność wysiłku fizycznego.  

 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑