Nie mogę schudnąć - Najnowsze badanie odpowiada na to pytanie!

Dodaj do ulubionych

Nie mogę schudnąć - dziś odpowiadamy na to pytanie! Dlaczego nie mogę schudnąć, to pytanie zadaje sobie większość z osób, które podjęły próbę pozbycia się niechcianych kilogramów. Stosujemy diety staramy się zdrowo odżywiać a skutek jest dość mizerny. Powodów dlaczego nie możemy schudnąć jest wiele. Dziś przedstawiamy jeden z powodów, który być może okazać się głównym winowajcą takiego stanu rzeczy. Najnowsze badania wskazują że nagromadzony tłuszcz utrudnia odchudzanie

Nadmierna produkcja białka

Im większą część naszego ciała stanowi tłuszcz, tym więcej organizm produkuje białka utrudniającego jego spalanie – taką oto hipotezę przedstawili badacze w pracy naukowej opublikowanej w magazynie Nature Communication. Wyniki przeprowadzonego eksperymentu mogą znacznie ułatwić leczenie otyłości oraz chorób metabolicznych.  

Brązowe apidocyty a temperatura organizmu

Większość komórek tłuszczowych składuje nadmiar energii celem jej uwolnienia w razie potrzeby. Niemniej jednak, niektóre z nich, określane mianem brązowych apidocytów, biorą udział w procesie termogenezy pozwalającej organizmowi utrzymać właściwą temperaturę. Międzynarodowy zespół naukowców z Instytutu Badawczego Wellcome Trust Uniwersytetu Cambridge oraz japońskiego Uniwersytetu Toho wykazał, że jedno z białek obecnych w ciele, sLR11, przeciwdziała inicjacji nadmienionego procesu

Metabolizm - Diety niskokaloryczne a diety wysokokaloryczne 

Naukowcy odkryli, iż myszy pozbawione genu odpowiedzialnego za produkcję rzeczonego białka wolniej przybierały na wadze. Zarówno u zwierząt jak i ludzi, przejście z diety niskokalorycznej na wysokokaloryczną prowadzi do przyspieszenia metabolizmu. Co jednak ciekawe, u myszy pozbawionych rzeczonego genu metabolizmu został przyspieszony kilkukrotnie, co sprawiło, że gryzonie były w stanie szybciej spalać tłuszcz.  

Dalsze temperamenty wykazały, że geny myszy odpowiadające zwyczajowo za funkcjonowanie brązowych apidocytów były bardziej aktywne w tkankach tworzonych przez apidocyty białe (odpowiedzialnych za odkładanie tłuszczu celem gromadzenia energii). Zgodnie z hipotezą sformułowaną na bazie obserwacji, myszy wykazywały większą zdolność do termogenezy oraz osiągały wyższy poziom wydatku energetyczego, szczególnie w przypadku zastosowania diety wysokotłuszczowej.

sLR11 Białko odpowiedzialne zagromadzenie się tłuszczu

Badacze wykazali, że sLR11 łączy się z określonymi receptorami komórek tłuszczowych celem utrudnienia aktywacji termogenezy. Białko to zwiększa jednocześnie szybkość gromadzenia tłuszczu oraz zapobiega nadmiernemu wydatkowi energetycznemu, który to mógłby zajść w sytuacji zainicjowania niekontrolowanej termogenezy.  

Naukowcy zbadali następnie poziom sLR11 u ludzi. Odkryli oni że ilość rzeczonego białka w krwi jest silnie skorelowana z ogólną ilością tkanki tłuszczowej zgromadzonej przez organizm respondentów. Im większa była ilość rzeczonego białka, tym większe rezerwy tłuszczowe. Analiza kliniczna pacjentów otyłych, którzy przeszli operację bariatryczną wykazała, że utrata wagi była wprost proporcjonalna do zmniejszającego się poziomu sLR11. Pozwala to sądzić, że omawiane białko produkowane jest przez komórki tłuszczowe. 

sLR11 utrudnia spalanie kalorii

W swojej pracy autorzy sugerują, iż sLR11 utrudnia komórkom tłuszczowym nadmierne spalanie kalorii po spożyciu obfitego posiłku czy też w przypadku nagłego spadku temperatury otoczenia. To z kolei czyni apidocyty wysoce efektywnymi w kwestii gromadzenia energii w dłuższych okresach czasu.  

Leki które pomogą schudnąć

W światku medycznym rośnie zainteresowanie możliwościami kontrolowania przebiegu termogenezy przy pomocy leków, głównie celem leczenia otyłości, cukrzycy oraz chorób serca. Działanie takie pozwoliłoby bowiem usunąć z organizmu nadmiar tłuszczu w sposób całkowicie bezpieczny. Do chwili obecnej zidentyfikowano wiele molekuł przyspieszających tempo termogenezy oraz zwiększających ilość komórek tłuszczowych biorących w niej udział. Nie udało się jednakże odkryć zbyt wielu molekuł odpowiadających za spowolnienie rzeczonego procesu.  

Podsumowanie wyników badań

Wyniki badania rzucają nowe światło na jeden z mechanizmów stosowanych przez nasze ciału do zachowania na niezmienionym poziomie zapasów energii. Poziom sLR11 wzrasta wraz z ilością zgromadzonego tłuszczu i zapobiega nadmiernemu jego spalaniu podczas procesu termogenezy.  

 Doktor Andrew Whittle, autor badania, powiedział: "Dokonane odkrycie pomoże nam odpowiedzieć na pytanie dlaczego ludzie otyli z taka trudnością tracą na wadze. Okazuje się bowiem, iż nagromadzony w ich ciele tłuszcz aktywnie walczy z próbami spalenia go na poziomie molekularnym."

Profesor Toni Vidal-Puig, naukowiec nadzorujący badanie, dodał: “Odkryliśmy istotny mechanizm którego pełne zrozumienie może nie tylko ułatwić spalanie tłuszczu ale także pomóc osobom u których odpowiednie składowanie energii jest niezwykle istotne. Mowa tu przede wszystkim o osobach cierpiących na jadłowstręt psychiczny."

 Jeremy Pearson, dyrektor medyczny Fundacji British Heart (BHF) i fundator badania, również nie omieszkał wyrazić swojej opinii: “Wyniki eksperymentu doprowadzą zapewne do opracowania nowych leków, które to pomogą skutecznie walczyć z otyłością poprzez ograniczanie ilości białka sLR11 lub też kontrolować wagę poprzez wykorzystanie jego korzystnych właściwości. Z niecierpliwością czekam na kolejne rewelacje naukowe ogłoszone przez zespół z Cambridge. 

"Daleko nam w dalszym ciągu do opracowania wysoce efektywnych leków przeciwdziałających otyłości i jednocześnie bezpiecznych dla organizmu. Zanim zostaną one opracowane, warto zapoznać się z poradami dotyczącymi zdrowego trybu życia, spalania kalorii oraz poprawy kondycji serca. Wszystkie te informacje znaleźć można na stronie fundacji BHF pod adresem bhf.org.uk."

Przeczytaj koniecznie nasz TOP 10

Co jeść żeby schudnąć - Top 11 dla jedzenia które pomoże Ci schudnąć!

Ile tak naprawdę kalorii potrzebujemy żeby schudnąć ?!

Pomimo wielu prób nie mogę schudnąć, co jest powodem?

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑