Odchudzasz się? Nasze mięśnie „dopominają się” o energię, której potrzebują

Dodaj do ulubionych

Nasze mięśnie „dopominają się” o energię, której potrzebują

Aby nasze mięśnie były w stanie właściwie funkcjonować, potrzebują one energii. Jak dowiedli naukowcy z  Uniwersytetu Medycznego  A&M w Teksasie, mogą one nawet “zażądać” od tkanki tłuszczowej dostarczenia większych jej ilości. Eksperci odkryli także, że mechanizm ten ściśle skorelowany jest z cyklem dobowym oraz że jego zaburzenie może pośrednio prowadzić do otyłości. Rezultaty przeprowadzonych eksperymentów opublikowano w magazynie Current Biology.

"Zidentyfikowany mechanizm jest mięśniom niezbędny do regulacji poziomu lipidów we krwi" powiedział doktor Jason Karpac, adiunkt Uniwersytetu Medycznego oraz główny autor badania. "W ciągu dnia nasze mięśnie są bardzo zapracowane – do wykonania powierzonych im zadań potrzebują energii. Stale komunikują się one z tkanką tłuszczową informując o zapotrzebowaniu na energię. To z kolei pozwala utrzymać lipidy na optymalnym poziomie. Nocą, gdy organizm odpoczywa, nadmieniony mechanizm jest dezaktywowany celem uniknięcia nadmiernej akumulacji tłuszczu, co z kolei mogłoby prowadzić do otyłości."

Opisywany proces, noszący także nazwę homeostazy metabolicznej, może zostać zaburzony poprzez ingerencję w genetykę organizmu, co w efekcie skutkuje zmianą ilości gromadzonych przez ciało lipidów. Komunikacja odbywa się pomiędzy genami mięśni oraz tkanki tłuszczowej. Nawet w prostym modelu zwierzęcym (eksperymenty prowadzono na muszkach owocówkach), udało się dokonać daleko idących zmian genetycznych. Zaobserwowano także, że metabolizm lipidów – a więc proces pobierania energii, gromadzenia jej, przechowywania w formie tłuszczu, a następnie uwalniania – ma charakter zbliżony zarówno u muszek jak i u ludzi. "Mięśnie badanych zwierząt pracują każdego dnia bardzo ciężko - podobnie jak nasze" powiedział Karpac.

 

Wymiana informacji genetycznych zachodzi przy ingerencji wewnętrznego zegara organizmu, który to pozwala określić optymalne okresy magazynowania oraz uwalniania tłuszczu. W przypadku, gdy mięśnie potrzebują energii, blokują one wydzielanie leptyny, co z kolei prowadzi do obniżenia poziomu glukagonu. Jest to komunikat wymuszający na tkance tłuszczowej wytworzenie oraz uwolnienie lipidów. "Model zwierzęcy pozwolił nam zrozumieć na jakich zasadach zachodzi komunikacja genetyczna" przyznał Karpac. "Umożliwił on nam identyfikację genów niezbędnych do kontrolowania ilości udostępnianych mięśniom lipidów. Okazało się, że odpowiedzialne są one także za regulację poziomu insuliny, substancji informującej o konieczności gromadzenia energii w formie tłuszczu oraz jej uwalniania.

 

"Gdy poznaliśmy już sposób działania badanego mechanizmu, możemy go przeanalizować w odniesieniu do zaburzeń żywienia oraz snu. Jesteśmy także w stanie sprawdzić, w jakim stopniu przystosowuje się on do zmian cyklu dnia spowodowanych nietypowymi godzinami pracy czy wypoczynku."

Istotne będzie także określenie czy zmiana funkcjonowania rzeczonego procesu prowadzić może do otyłości.  

"Na podstawie przeprowadzonego badania stwierdzić można z dużą dozą prawdopodobieństwa, że mięśnie komunikują się z tkankami przechowującymi tłuszcz oraz koordynują ilość pożytkowanej energii" podsumował Karpac. "Przewidujemy, że godziny spożywania posiłków również nie pozostają bez znaczenia, jako że mięśnie wykazują się większą wydolnością w określonych porach dnia."

 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑