Olej z owsa kontroluje uczucie sytości

Dodaj do ulubionych

Najnowsze badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Lund, Instytut Badań Härröd i szwedzką firmę Oat Fiber AB wykazało, że specjalny preparat z oleju z owsa wpływa na uczucie sytości.

Owies

Owies  nazywany też owsem siewnym, uprawiany jest już około 2 tysięcy lat. Owies niegdyś bardzo popularny, ostatnio trochę zapomniany, choć na szczęście wraca do łask ze względu na bardzo odżywcze prozdrowotne właściwości. Owies zawiera więcej tłuszczy niż inne zboża, a olej z owsa ma niezwykły skład. Najnowsze badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Lund, Instytut Badań Härröd i szwedzką firmę Oat Fiber AB wykazało, że specjalny preparat z oleju z owsa wpływa na uczucie sytości.

Co kontroluje uczucie sytości

Badaniem objęto 34 zdrowych osób, którym podano różne ilości preparatu z oleju z owsa jak składnik normalnego śniadania. Naukowcy odkryli, że poziomy hormonu sytości w jelitach rosną dla preparatu w oleju z owsa w porównaniu z placebo 3-7 godzin po posiłku (od zero do 1/10 a nawet ½ w zależności od ilości oleju w owsa i hormonów).

Nowa metoda produkcji oleju z owsa

Magnus Härröd wynalazło nową metodę produkcji oleju z owsa z wysoką zawartością tłuszczy polarnych, które nie służą do przechowywania energii, a raczej są budulcami ścian komórkowych i działają jako substancje sygnalizujące. Preparat przypomina majonez, ale cząsteczki tłuszczu są znacząco mniejsze; i rozmiar cząsteczek, i skład oleju z owsa, przemyślano pod kątem opóźnienia rozkładania tłuszczy i/lub zwiększenia wchłania w jelitach.

Olej z owsa i hormony sytości

Naukowcy odkryli, że to prowadzi do wydzielenia trzech różnych hormonów sytości: PYY, GLP-1 i CCK, które z kolei wywołują poczucie sytości. Badacze także zaobserwowali zwiększoną produkcję hormonu GLP-2, który wpływa na rozwój komórek jelitowych, a także pozytywnie oddziałuje na cukier i wolne kwasy tłuszczone w krwi.

„Otrzymane przez nas wyniki sugerują, że preparat z oleju owsa może stanowić skuteczny suplement diety, który wspiera zredukowany pobór energii w zdrowy sposób. 

 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑