Pomimo wielu prób nie mogę schudnąć - Poznaj powody

Dodaj do ulubionych

Dlaczego pomimo wielu prób nie mogę schudnąć? Odpowiedź jest prosta -Jeśli do tej pory uważałeś, że schudniesz się dzięki stosowaniu żywności typu light, to jesteś w błędzie!  Słodziki są jednym z najczęściej występujących nośników błędnych informacji w produktach spożywczych. Przemysł obiecuje dzięki nim efekt schudnięcia i robi taki rachunek - jedna sztucznie słodzona lemoniada zawiera znacznie mniej (do zera) kalorii niż taka sama ilość napoju z cukrem. Naukowcy z Uniwersytetu w Pansylwanii przeprowadzili prosty eksperyment: jednej grupie kobiet podawali jogutrt odtłuszczony, drugiej pełnotłusty. Pierwsza grupa kobiet zjadła go znacznie więcej. Spożywanie produktów o obniżonej zawartości tłuszczu wyzwala w naszym mózgu przyzwolenie - Jem produkt niskokaloryczny więc mogę zjeść go więcej. To pierwszy krok do otyłości a nie zgubienia kilogramów Na końcu naszego artykułu znajdziesz przewodnik skutecznego odchudzania oraz cenne wskazówki naszych dietetyków które nie pozwolą Ci  wpaść w pułapki odchudzania.

Napoje i produkty bez cukru 

Z każdym napojem light włączonym do naszej diety, można zatem zaoszczędzić na energii, która mogłaby zostać zamieniona w tłuszcz. Można się poniekąd napić do syta bez zbędnych kalorii. Problem polega na tym, że ta obiecująca informacja nie dociera do części naszego mózgu regulującej metabolizm energetyczny. Wręcz przeciwnie, kto na przykład pije lemoniadę light będąc na diecie odchudzającej, zapowiada swojemu mózgowi przez słodki smak dostawę glukozy, która jednak nie trafia do krwi. Mózg reaguje zmieszaniem.Nie potrafi zinterpretować słodkiego błędnego sygnału. Skąd bowiem ma wiedzieć, że prastare poglądy na temat smaku produktów spożywczych zawierających energię zostały postawione na głowie przez pomysłowych chemików żywności (food designer): od słodki = energia na słodki = zero kalorii? I zamieszanie rośnie, im częściej takie blednę przekazy pojawiają się w systemie. Mózg zaczyna interpretować tę niepewną sytuację jako kryzys pożywienia. W końcu jest jego paliwem. Musi zatem koniecznie zapobiec kryzysowi glukozy.  Po kolejnym zmyleniu mózg ogłasza, mimo słodko smakującego napoju light, stan awaryjny. I polecenie brzmi - potrzebujemy więcej pożywienia. W tym miejscu rozpoczyna sie wielkie nieporozumienie. Pomysł produktów "więcej jest mniej" w przemyśle spożywczym opiera się w głównej mierze na ograniczeniu kalorii w połączeniu z samodyscypliną. Ale dokładnie tu mózg przekreśla te plany. Ponieważ w żadnym razie nie może i nie chce się odzwyczaić od cukru.

Mózg otrzymuje błędne informacje

Tego  jak zaburzająco wpływa sygnał słodkości na mózg i organizm, dowodzą doświadczenia na zwierzętach przeprowadzone przez badacza Terry L. Davidsona. Szczurom była podawana albo glukoza, albo słodzik (bez energii). Zwierzęta nie wiedziały jednak, kiedy przychodziła prawdziwa energia, a kiedy fałszywa. Wszystko smakowało słodko! Zwierzęta były niepewne metabolicznie i nie mogły ufać zmysłom, interpretować zapowiedzi, ustawić optymalnie przepływów metabolizmu w organizmie. W tej niepewności zareagował ich mózg, tak jak nasz zareagowałby w takich sytuacjach. Przestawił się na "numer pewny" i był "głuchy" na wiadomości o słodkim.

Nowy rozkaz mózgu brzmiał - jeść jeszcze więcej, aby zapewnić dostawę.

Ponieważ przy zwiększonej dostawie pokarmu każdorazowo pojawia się wystarczająca ilość energii dla mózgu! Zwierzęta doświadczalne Davidsona zmieniły swoje nawyki żywieniowe i na jakiś czas przybrały na wadze. Również u ludzi są już w miarę dostępne wyniki grupy badaczy z Lubeki dotyczącego tego, jak ich metabolizm reaguje na "tylko słodkie". "Słodkie plus energia" lub "tylko energia", to znaczy na słodzik, glukozę lub skrobię. U ludzi o normalnej wadze metabolizm reaguje różnie na każdą z tych trzech substancji. U osób otyłych natomiast okazało się, że są "głuche" na wiadomości o słodkim i ich regulacja przepływów energii jest niewrażliwa.

 

Nie możesz schudnąć? Polecamy Top tematy z którymi musisz się zapoznać:

Co jeść żeby schudnąć - Top 11 dla jedzenia które pomoże Ci schudnąć!

 Najlepsze porady dietetyczne wszechczasów. 

Jak schudnąć? Skutecznie odchudzanie w 3 Krokach

le kalorii potrzebujemy żeby schudnąć ?!

 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑