Zalecenia oraz przeciwskazania dla kobiet pragnących utrzymać odpowiednią wagę ciała  

Dodaj do ulubionych

Zalecenia oraz przeciwskazania dla kobiet pragnących utrzymać odpowiednią wagę ciała  

Szczegółowa analiza aspektów bezpośrednio związanych z kontrolą wagi pozwoliła ekspertom z Kliniki Mayo opracować rozliczne rekomendacje i przeciwwskazania dla pacjentów zmagających się z otyłością oraz nadwagą. Wyniki ich badań opublikowano w najnowszym wydaniu magazynu Mayo Clinic Proceedings.

 

Uśredniona ilość tkanki tłuszczowej gromadzącej się w organizmie kobiet pomiędzy 50. a 60. rokiem życia kształtuje się na poziomie 0,7 kilograma rocznie. U wielu pań w rzeczonym wieku nadmiar kilogramów odkłada się w okolicy brzucha. Nadwaga i otyłość brzuszna mogą z kolei prowadzić do podwyższonego ryzyka wystąpienia chorób układu sercowo naczyniowego, będących najczęstszą przyczyną przedwczesnych zgonów u kobiet po menopauzie. Co więcej, otyłość brzuszna prowadzić może także do ponadprzeciętnego wzrostu poziomu glukozy i lipidów w organizmie oraz podwyższenia ciśnienia krwi.  

 

"Kobiety pomiędzy 50. a 60. rokiem życia pokonać muszą wiele przeszkód, aby utrzymać wagę ciała na zadowalającym poziomie" powiedziała Ekta Kapoor, endokrynolog pracująca w Klinice Mayo Clinic oraz główna autorka badania. "Wahania nastroju, zaburzenia snu, uderzenia gorąca oraz im podobne zmiany zachodzące po menopauzie zaburzyć mogą zdrowy styl życia wielu pań."

 

Badacze z Kliniki Mayo zalecają lekarzom przeprowadzanie dodatkowych badań rzeczonej grupy kobiet pod kątem ryzyka wystąpienia nadwagi, a w razie konieczności – kierowanie ich na leczenie psychologiczne lub nakłanianie do zwiększenia ilości uprawianej aktywności fizycznej i zmiany przyzwyczajeń żywieniowych.

 

U niektórych kobiet ponadprzeciętne rezultaty przynosi terapia hormonalna. Ogranicza ona negatywne skutki menopauzy, motywując panie do zorientowania swoich wysiłków na utrzymanie zdrowego stylu życia.  

 

Mając przeciwko sobie zarówno hormony jak i metabolizm, kobiety po menopauzie mają ogromne problemy, by podjąć skuteczną walkę z otyłością.  

 

"Poza typowymi konsekwencjami otyłości, kobiety po menopauzie zmagają się także z innymi problemami, takimi jak uderzenia gorąca, utrata popędu seksualnego oraz zwiększenie ryzyka wykształcenia się nowotworów" powiedziała doktor Kapoor. "Rzeczonemu stanowi rzeczy można w pewnym stopniu zapobiec identyfikując nieprawidłowe przyzwyczajenia żywnościowe oraz niewłaściwy styl życia, a następnie nakłaniając panie do ich zmiany – nigdy bowiem nie jest za późno, by zacząć dbać o swoje ciało."

 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑