Dieta odgrywa istotną rolę w procesie rozwoju złośliwego nowotworu piersi  

Dodaj do ulubionych

Dlaczego dieta odgrywa istotną rolę w procesie rozwoju złośliwego nowotworu piersi? 

 

Podsumowanie:

Jeden z budulców białek występujący typowo w pożywieniu może okazać się kluczem do zapobiegania dalszemu rozwojowi złośliwego (i niejednokrotnie śmiertelnego) nowotworu piersi. Badacze odpowiedzialni za przeprowadzenie eksperymentu odkryli, w przypadku ograniczenia ilości aminokwasu zwanego asparagina u myszy, u których wykształcił się nowotwór piersi, gwałtownie spadła częstotliwość występowania przerzutów na inne organy ciała. Eksperci stosowali różnorodne techniki badawcze, w tym ograniczenie określonych typów pożywienia celem zmniejszenia ilości dostarczanej z dietą asparaginy.  

 

Produktami spożywczymi obfitującymi w asparaginę są: produkty mleczne, zbożowe, wołowina, drób, jajka, owoce morza, szparagi, ziemniaki, rośliny strączkowe, orzechy, nasiona, soja oraz produkty pełnoziarniste. Niewielkie ilości rzeczonego składnika znajdziemy natomiast w większości owoców i warzyw.  

 

"Nasze badanie dowodzi, że dieta może w istotny sposób wpłynąć na przebieg poważnej choroby nowotworowej" stwierdził doktor Simon Knott, zastępca dyrektora ds. Bioinformatyki i Genomiki Funkcjonalnej Centrum Cedars-Sinai oraz jeden z autorów badania. Eksperyment przeprowadzono łącznie w ponad dwunastu laboratoriach.

 

Jeżeli kolejne eksperymenty potwierdzą uzyskane wyniki w odniesieniu do komórek ludzkich, uzyskać możemy potwierdzenie, iż ograniczenie ilości asparaginy przyjmowanej wraz z produktami spożywczymi może wspomóc obecnie stosowane terapie oraz zapobiec rozprzestrzenianiu się raka piersi.

 

Naukowcy poddali analizie komórki zaatakowane przez nowotwór piersi. Warto wiedzieć, że rozwija i rozprzestrzenia się on szybciej niż większość nowotworów. Z uwagi na swoją nietypową charakterystykę, rak piersi nie poddaje się leczeniu standardowemu, co z kolei wpływa na wysoką śmiertelność leczonych pacjentów.  

 

Testy przeprowadzone w ramach wcześniejszych badań pokazują, że znaczna ilość komórek nowotworowych przedostaje się poprzez układ krwionośny do innych obszarów ciała. Najczęściej namnażają się one w płucach, mózgu oraz wątrobie. Zespół badaczy postanowił lepiej zrozumieć specyfikę rzeczonego typu nowotworu oraz zidentyfikować możliwie najwięcej obszarów, w których się on rozwija.  

 

Naukowcy zauważyli, że obecność syntetazy asparaginowej – enzymu, z którego powstaje asparagina – w komórkach nowotworowych warunkuje ich dalsze rozprzestrzenianie się oraz rozwój.  

 

Ustalono także, że metastaza nowotworu znacznie spowalnia po zmniejszeniu ilości syntetazy w organizmie, czy to na drodze zastosowania leku o nazwie L-asparaginaza, czy też poprzez wprowadzenie daleko idących zmian w diecie. Gdy myszom podawano produkty spożywcze obfitujące w opisywaną substancję, rozwój nowotworu miał charakter bardziej gwałtowny.  

 

"Wyniki testu wskazują, że zmiany w diecie mogą wpłynąć na skuteczność stosowanej terapii oraz na szybkość rozwoju nowotworu" stwierdził główny autor badania, doktor Gregory J. Hannon, profesor Molekularnej Biologii Nowotworowej oraz dyrektor Instytutu Badań nad Nowotworami przy Uniwersytecie w Cambridge (Anglia).

 

Naukowcy planują następnie przeprowadzenie serii testów klinicznych, w ramach których wobec zdrowych respondentów zastosowana zostanie dieta o niskiej zawartości asparaginy. Jeżeli odnotowany zostanie jej korzystny wpływ na stan zdrowia badanych, testy zostaną powtórzone na pacjentach zmagających się z nowotworami. Eksperymenty te prawdopodobnie opierać się będą na połączeniu chemioterapii z całkowitym przemodelowaniem diety badanych.  

 

"Przeprowadzony eksperyment może okazać się korzystny nie tylko z punktu widzenia pacjentów chorych na raka piersi, ale także tych, u których wystąpić mogą przerzuty" podsumował lekarz medycyny Ravi Thadhani, prodziekan wydziału Badań Medycznych Centrum Cedars-Sinai.

 

Badanie opisywane w ramach niniejszego artykułu współfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Przeciwdziałania Chorobom Nowotworowym oraz Narodowego Instytutu Zdrowia - numery  referencyjne grantów: P50-CA58223-09A1, R00 CA194077, 5P30CA045508 i 5 P01 CA013106-44; ze środków Fundacji im. Susan G. Komen (SAC110006); grantów przyznanych przez ICR i CRUK (C59824/A25044); oraz z dotacji DOD BCRP (W81XWH-1-0300).

 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑