Dieta Paleo: duże mózgi są węglowodanożerne!

Dodaj do ulubionych

Dieta paleo (zwana też dietą człowieka pierwotnego) to sposób odżywiania jaki przysposobili sobie nasi pra, pra, przodkowie.Gdy cały świat walczy z nadwagą i chorobami metabolicznymi diety przodków lub diety paleolityczne znów znalazły się w centrum zainteresowania. Jakie znaczenie tak naprawdę miała dieta weglowodanowa w ewolucji człowieka?

Dieta Paleo -  Znaczenie diety węglowodanowej w ewolucji człowieka.

Zrozumienie sposobu i celu powstania tak dużych mózgów, jak mózgi ludzkie, jest jedną z najbardziej zagadkowych kwestii w dziedzinie ewolucji człowieka. Częściowo przyjmuje się, że wzrost rozmiarów mózgu jest związany ze zmianą diet na przestrzeni ostatnich 3 milinów lat, w tym większej konsumpcji mięsa i rozwoju sztuki gotowania. W najnowszym badaniu opublikowanym w The Quarterly Review of Biology dr Karen Hardy i jej zespół naukowy zebrali dane archeologiczne, antropologiczne, genetyczne, fizjologiczne i anatomiczne dowodząc, że spożycie węglowodanów, częściowo w formie skrobi, było bardzo ważne dla wzmożonego rozwoju ludzkiego mózgu przez ostatnie miliony lat, co z kolei zaowocowało rozwinięciem wariacji genów amylazy śliny i oswojeniu ognia w kuchni.

Dieta paleo i węglowodany

Gdy cały świat walczy z nadwagą i chorobami metabolicznymi diety przodków lub diety paleolityczne znów znalazły się w centrum zainteresowania. Do teraz koncentrowano się głównie na roli białka zwierzęcego i rozwoju gotowania jako czynnikach wspomagających rozwój mózgu przez ostatnie 2 miliony lat, natomiast w ogóle nie zajmowano się węglowodanami, w tym pokarmami roślinnymi bogatymi w skrobię.

Zespół Hardy przedstawił następujące obserwacje nt. wagi spożycia węglowodanów w ewolucji ludzi, w tym mózgu ludzkiego:

(1) ludzki mózg zużywa do 25% zasobów energii organizmu i do 60% glukozy zawartej w krwi. Możliwa jest synteza glukozy z innych źródeł, jednakże nie jest to najbardziej skuteczny sposób; wysokie zapotrzebowanie na glukozę nie zostanie zaspokojone w diecie niskowęglowodanowej;

(2) ciąża ludzka i karmienie piersią oznacza dodatkowe obciążenie dla zasobów glukozy organizmu, a niski poziom glukozy u matki wpływa na stan zdrowia jej i jej potomstwa;

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑