Dieta przy menopauzie - Jak nie przytyć w czasie menopauzy

Dodaj do ulubionych

Menopauza to okres w którym obniża się poziom estrogenów. Dieta przy menopauzie powinna być prawidłowo zbilansowana oraz bogata w warzywa i owoce. Jak nie przytyć w czasie menopauzy? Nie istnieje jednolita dieta w przypadku menopauzy, lecz jedynie porady w zależności od sytuacji klinicznej. W okresie menopauzy kobiety często podjadają między posiłkami. Wahania hormonalne potęgują stres. Sytuacje stresowe wyzwalają chęć zajadania niezdrowych przekąsek, które niestety powodują tycie.   

Dla czego w czasie menopauzy kobiety tyją?

Wiele kobiet w przypadku menopauzy ma wrażenie że tyje. Należy wtedy rozważyć kilka apektów. Często istnieje sytuacja naturalnego zwiększania masy ciała w okresie między 20 a 45 rokiem życia (średnio kilkanaście kilogramów). Przyrost masy ciała następuje stopniowo, stabilizuje się ok 65 roku życia, a następnie powoli zmniejsza. Innymi słowy menopauza jako taka nie powoduje tycia.

Menopauza - Estrogeny i otyłość brzuszna

Jednak zaoberwować możemy zmiany w rozmieszczaniu się tkanki tłszczowej, która z 'gynoidalnej" (pośladkowo udowej) przekształca się w "androidalną" (brzuszną) wskutek zmniejszenia produkcji estrogenów. Nagromadzenie tkanki tłuszczowej w obrębie brzucha często jest źle znoszone przez pacjentki.

 

Autor: Sanjay Bockman

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑