Dieta wegetariańska może obniżyć ciśnienie krwi - donosi CNN

Dodaj do ulubionych

Prawie jedna trzecia dorosłych Amerykanów ma wysokie ciśnienie krwi, znane również jako nadciśnienie tętnicze. Często nazywane" cichym zabójcą ", nadciśnienie zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu .

 Nowe badania sugerują, dieta wegetariańska  może pomóc w zwalczaniu tej śmiertelnej choroby .

Prawidłowe ciśnienie tętnicze powinno utrzymywać się pomiędzy 120 na 80 a 135 na 85 mm HG. Granicznym ciśnieniem jest ciśnienie 140 na 90. Wszystko, co powyżej, jest już nadciśnieniem. Poprzedzające badania wykazały że podwyższenie ciśnienia 20/ 10mm Hg podwaja u pacjenta ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Ale obniżenie górnej granicy ciśnienie zaledwie o 5 mm HG może zmniejszyć ryzyko zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych o około 7%. Według wyników nowego badania opublikowanego przez czasopismo naukowe JAMA Internal Medicine spożywanie większej ilości owoców i warzyw, może być dobrym sposobem na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.

Warto wiedzieć

1.Ciśnienie skurczowe jest to najwyższa "górna" wartość ciśnienia stwierdzana podczas jego pomiaru, która pojawia się w momencie wyrzutu krwi z serca(skurczu) do tętnic.

Ciśnienie rozkurczowe jest to najniższa "dolna" wartość ciśnienia stwierdzana podczas jego pomiaru, która pojawia się w momencie rozkurczu serca.

2. Prawidłowe : poniżej 130 (Skurczowe) na poniżej 85 (rozkurczowe)

3. Za każdym razem kiedy lewa komora serca wyrzuca krew do tętnic, ulegają one miejscowemu rozszerzeniu które się przemieszcza wzdłuż aorty i odchodzących od niej tętnic. Falę tę wyczuwamy jako tętno. Tętno pozwala określić częstotliwość skurczów serca.

Wynik badań

Naukowcy przeanalizowali dane z siedmiu wcześniej opublikowanych badań klinicznych i 32 badań obserwacyjnych . W badaniach klinicznych brało udział 311 uczestników. Ponad 21.000 uczestników było ocenianych w badaniach obserwacyjnych.

Naukowcy wykorzystali tylko te dane z badań które, miały bezpośredni związek między dietą wegetariańską a ciśnieniem krwi.

Średnie ciśnienie skurczowe krwi u wegetarian było o 4,8 mm Hg niższe niż u ich kolegów "wszystkożernych". Rozkurczowe ciśnienie krwi u wegetarian było niższe średnio o 2,2 mm Hg.

W badaniach obserwacyjnych, różnica była nieco większa. Dieta wegetariańska była związana ze średnim spadkiem 6,9 mm Hg dla ciśnienia skurczowego i 4,7 mm Hg ciśnienia rozkurczowego.

Dlaczego ?

Wiele z czynników może wpływać na ciśnienie krwi wegetarian. Diety wegetariańskie zawierają o wiele mniej sodu i tłuszczy nasyconych.

Wegetarianie często mają niższą masę ciała, owoce i warzywa na których opiera się ta dieta mają niższy indeks glikemiczny i zawierają znacznie mniej kalorii.

Profilaktyka

W ramach zdrowo zbilansowanej diety powinniśmy jeść więcej owoców i warzyw, to pomaga obniżyć ciśnienie krwi, mówi autor badania dr Neal Barnard. Należy również starać się ograniczyć spożycie sodu, regularnie uprawiać ćwiczenia fizyczne i unikać

Jeść więcej owoców i warzyw w ramach ogólnej zdrowej diety może pomóc obniżyć ciśnienie krwi , mówi autor badania dr Neal Barnard . Należy również starać się ograniczyć spożycie sodu , regularnie ćwiczyć i unikać picia w nadmiarze alkoholu

Kniecznie przeczytaj

Dieta i styl życia - Wpływ żywności i diety na choroby serca

 

 

 

 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑