Dieta wysokotłuszczowa wywołuje zapalenie mózgu!

Dodaj do ulubionych

Dieta wysokotłuszczowa zmienia zachowanie i skutkuje objawami stanów zapalnych mózgu - Wiadomo od dawna, że diety wysokotłuszczowe zwiększają ryzyko problemów natury zdrowotnej, w tym chorób serca i udaru, ale ostatnio pojawiła się obawa, że takie sposoby odżywiania prowadzą także do większego ryzyka wystąpienia depresji i innych zaburzeń psychicznych.

Diety wysokotłuszczowe wywołują zmiany zdrowotne i behawioralne

Według badania opublikowanego w obecnym wydaniu Biological Psychiatry [Psychiatria biologiczna] istnieje możliwość, że wysokotłuszczowe diety zmieniając skład mikroflory jelitowej wywołują też zmiany zdrowotne i behawioralne.

Bakterie jelitowe to biliony mikroorganizmów zamieszkujących układ pokarmowy. Te mikroby odgrywają kluczową rolę w normalnym funkcjonowaniu organizmu. Jednakże według przedmiotowych badań zmiany mikroflory jelitowej mogą zwiększyć skłonność do zachorowania na pewne choroby, w tym zaburzenia neuropsychiatryczne.

Diety wysokotłuszczowe - Badania naukowe

Dlatego też naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Luizjanie zbadali, czy flora bakteryjna związana z nadwagą zmienia zachowanie i poznanie u osób nieotyłych.

Dorosłe, nieotyłe myszy hodowano na normalnej diecie, ale wszczepiono im florę bakteryjną od osobników hodowanych na diecie wysokotłuszczowej lub osobników z grupy kontrolnej. Myszy-biorcy następnie poddawano ocenie pod kątem zmian w zachowaniu i poznaniu.

 U zwierząt z florą bakteryjną pobraną od osobników na diecie wysokotłuszczowej zauważono wiele zaburzeń w zachowaniu, w tym zwiększone stany lękowe, zaburzenia pamięci i powtarzanie zachowań. Ponadto w ich organizmie doszło do wielu szkodliwych zmian, w tym zwiększonej przepuszczalności jelit i stanów zapalnych. Widać też było wyraźne sygnały stanów zapalnych w mózgu, co mogło przyczynić się do zmiany zachowania.

Diety wysokotłuszczowe zaburzają zdrowe funkcjonowanie mózgu

 „Ten artykuł wskazuje, że diety wysokotłuszczowe zaburzają zdrowe funkcjonowanie mózgu częściowo destabilizując symbiozę pomiędzy organizmami ludzkimi i mikroorganizmami zamieszkującymi nasz układ pokarmowy” wyjaśnia dr John Krystal, redaktor Biological Psychiatry.

Rzeczywiście te badania dostarczają dowodów, że zmiany składu flory bakteryjnej spowodowane dietą wystarczają, aby zmienić funkcje mózgu nawet w przypadku braku nadwagi. Te wyniki są spójne z poprzednimi badaniami, w których pokazano związek pomiędzy wieloma chorobami psychicznymi a objawami gastrycznymi. Jednakże mechanizmy zmian zachowania wywołane zmianami składu bakteryjnego jelit nie są jeszcze dobrze poznane, dlatego też konieczne są dalsze badania w tym obszarze. Jednakże udało się potwierdzić, że flora bakteryjna jelit ma potencjał jako terapeutyczny środek w leczeniu zaburzeń neuropsychiatrycznych.

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑