Impotencja - Czy dieta ma wpływ na poprawę witalności seksualnej?

Dodaj do ulubionych

Impotencja dotyka w różnym stopniu 40% mężczyzn po 40 roku życia. Nie chodzi tu o anegdotyczny charakter objawów, lecz poważne konsekwencje psychologiczne, które często są ich efektem, wpływając na wzajemne stosunki partnerów. Nowością jest również fakt. że impotencja zaczyna być traktowana jako jeden z podstawowych symptomów zagrożenia chorobami układu krążenia. Podejście żywieniowe sytuuje się na dwóch poziomach:

  • przez spożywanie pewnych pokarmów zapewnić lepszą witalność seksualną
  • zapobiegać zaburzeniom sercowo-naczyniowym

Impotencja - Poprawa witalności seksualnej

Poszukiwanie stymulacji popędu seksualnego poprzez pożywienie, zioła lub lekarstwa jest częścią historii ludzkości i ogromna ilość produktów była przedstawiona jako afrodyzjaki. Mimo to oczekiwane rezultaty nie nadchodziły! W rzeczywistości, w czasach, kiedy pokarmy nie były obecne w obfitych ilościach, główne porady dotyczyły spożywania wysokoenergetycznych, a zwłaszcza słodkich produktów, takich jak np.miód.Współcześnie należałoby doradzać raczej przeciwieństwo. Innymi produktami zalecanymi bez racjonalnych podstaw były: trufle, ostrygi, owoce morza, czekolada. Brakuje informacji na poparcie ich właściwości afrodyzjakalnych, dlatego należałoby w to po prostu uwierzyć. Jedynie czekolada, dzięki obecności pewnych amin, może działać stymulująco, jeśli występują one w dużym stężeniu lub jeśli spożywa się ją w dużych ilościach. Może to jednak sprzyjać nadwadze i otyłości, a co za tym idzie, pociągnąć za sobą szkodliwe konsekwencje towarzyszące takim sytuacjom. Można udzielić pacjentom kilku porad, zwłaszcza dotyczących zastosowania ziół, jednak mieszczą się one w kategorii zaleceń w rodzaju "tradycyjnie wykorzystywane w ..", ponieważ brak jest badań na ich temat. Jak dotąd, nie odnotowano żadnych szkodliwych działań tych ziół, nawet w połączeniu z lekami. Przyprawy takie jak pieprz, papryka, kminek i imbir są klasycznymi przykładami. Powinny być one regularnie stosowane do przyprawiania potraw. Zioła, takie jak tymianek, mięta pieprzowa, mogą być przyjmowane w postaci ziółek lub kapsułek. Pietruszka i cytrusy, ze względu na wysoką zawartość witaminy C oraz minerałów, pomagają w rewitalizacji, jedak nie są specyfikiem na impotencję.

Wszystkie produkty mają podstawową zaletę polegają na zmniejszeniu ilości spożywanej soli, co nie jest bez znaczenia w kontekście zapobiegania chorobom układu krążenia. Co więcej, ważne jest, by przestrzegana była równowaga żywieniowa i dlatego nie należy zapominać o dostatecznym udziale białka oraz ograniczeniu spożywania tłuszczów, zwłaszcza tych nasyconych. Dlatego zaleca się spożywanie chudych pokarmów.

 Arginina

Arginina jest warunkowo niezbędnym aminokwasem, (niezbędna jest dla dzieci i niemowląt, w chronicznej niewydolności nerek oraz sepsie) którego dodatkową funkcją oprócz budowy białka jest udział w wielu procesach metabolicznych. Argininę uznaje się również za bodziec pobudzający w przypadku impotencji. Obecna jest w białku, stąd znaczenie jego rozsądnego spożywania. Zastosowanie argininy w formie suplementu nie wykazało oczekiwanych efektów, natomiast mogłoby mieć szkodliwy wpływ na funkcjonowanie układu krążenia.

 

Autor: Adam Nelson

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑