Przyczyny objawów i dieta w zespole drażliwego jelita

Dodaj do ulubionych

Dieta stosowana w zespole jelita drażliwego  zależy od indywidualnych reakcji chorego na żywność. Przyczyną zespołu jelita drażliwego nie jest dieta, jednak niektóre pokarmy, styl życia, stres mogą nasilać dolegliwości. Dlatego sposób żywienia jest ważnym elementem skutecznego leczenia tej choroby. Dieta stosowana w zespole jelita drażliwego powinna być prawidłowo zbilansowana zawierać odpowiednie wartości odżywcze w tym witaminy oraz składniki mineralne. 

Przyczyni objawów i dieta w zespole  drażliwego jelita

W przypadku zespołu jelita drażliwego uszkodzenia, lub zmiany zapalne dotyczą jedynie zewnętrznej, nabłonkowej warstwy błony śluzowej, są ograniczone i praktycznie nieuchwytne powszechnie stosowanymi badaniami diagnostycznymi. Wywoływane przez nie dolegliwości często ujawniają się dopiero pod wpływem związanego z odczuwanymi emocjami nasilenia aktywności wegetatywnego układu nerwowego, bądź ciężkostrawnego pożywienia, nieprawidłowej diety, rozmaitych toksyn zawartych w lekach i środkach chemicznych dodawanych do żywności.

Ostatnio coraz częściej wśród przyczyn objawów zespołu jelita drażliwego pojawia się tło alergiczne. Dlatego powszechnie stosowanym sposobem leczenia staje się dieta eliminująca najbardziej agresywne alergeny pokarmowe – przede wszystkim pszenicę i mleko krowie.

Zespół jelita drażliwego dieta

Zawsze należy pamiętać o właściwej diecie.

- Posiłki powinny być pozbawione chemii spożywczej. Wykluczamy, więc z jadłospisy wszelakie gotowe produkty, słodycze, drób i          wędliny, a także kostki rosołowe,Vegetę, ziarenka smaku i inne podobne mieszanki przyprawowe wzbogacane glutaminianem sodu..

- Wyroby z białej mąki zastępujemy wyrobami z maki razowej, najlepiej pszenno-żytnie, lub żytniej.

- Podstawą codziennego jadłospisu powinny być posiłki ciepłe. Zawsze musi się wśród nich znaleźć zupa oraz kasza z warzywami.

- Spożycie mięsa musi zostać ograniczone. W początkowym okresie leczenia bardzo korzystny efekt dają posiłki wegetariańskie.

- Nie ograniczamy spożycia tłuszczów, ale jemy je wyłącznie w postaci naturalnej, najlepiej jako masło lub nierafinowany olej.

Zespół jelita drażliwego dieta a warzywa

Warzywa powinny stanowić istotny składnik naszej diety. Unikajmy jednak spożywania ich na surowo. Trzeba je poddać obróbce termicznej, która zniszczy zawarta w nich celulozę. Pamiętajmy, że wszystkich dolegliwościach trawiennych mamy do czynienia z dysbiozą. To właśnie z tego powodu po zjedzeniu surówek pojawiają się wzdęcia oraz uczucie ciężaru w nadbrzuszu. Dysbiotyczne jelita źle trawią błonnik roślinny, gdyż to zadanie spoczywa na symbiotycznych bakteriach, których ilość jest w stanie dysbiozy zbyt mała.

Zwiększamy również ilość wypijanych płynów, ale eliminujemy wszelkie reklamowane „kartonikowe” soki i kolorowe napoje, a także coca colę i piwo. Najlepiej popijać kompoty, albo rozcieńczone, świeżo wyciskane soki owocowo warzywne oraz zioła.

Zespół jelita drażliwego dieta a napoje

Całkowicie eliminujemy, albo ograniczamy do minimum zażywanie leków farmakologicznych. W przypadku osób starszych, zażywających kilka razy dziennie koktajl tabletkowy należy przed ograniczeniem ilości połykanych farmaceutyków porozumieć się ze światłym lekarzem. W ten sposób wykluczamy z żywienia wszelkiego rodzaju drażniące substancję i stwarzamy warunki do samoleczenia zaistniałych mikrouszkodzeń.

Zespół jelita drażliwego dieta przy biegunkach

Jeżeli wśród objawów zespołu jelita drażliwego  dominują biegunki warto jest na okres około miesiąca wykluczyć z diety pszenicę i mleko krowie.

Dla urozmaicenia walorów smakowych i poprawy trawienia szeroko stosujemy rozmaite naturalne przyprawy.

Zespół jelita drażliwego dieta i nietolerancja laktozy

Zespół jelita nadwrażliwego daje podobne objawy jak nietolerancja laktozy (cukru mlekowego) i często bywa z nią mylony warto to sprawdzić stosując dietę eliminacyjną.

WARTO WIEDZIEĆ 

Nietolerancja laktozy objawy, dieta. Przyczyny nietolerancji laktozy. Porady specjalistów ds. diety i żywienia.

 

 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑