Oczyszczanie organizmu z toksyn i diety oczyszczające - Czy to działa?

Dodaj do ulubionych

Oczyszczanie organizmu z toksyn polega na stosowaniu diety oczyszczającej popularnie nazywanej dietą "detoks." Czy diety oczyszczające organizm działają? Jeżeli szukasz sposobu na szybkie schudnięcie i lepsze samopoczucie (a kto nie chciałby tego osiągnąć), detoks czy diety oczyszczające mogą wydawać się kuszące. To te diety, które zaczynają się od postu, po czym następuje okres konsumpcji jedynie surowych warzyw, owoców, soków i wody.

 Oczyszczanie organizmu z toksyn

Stosujesz dietę oczyszczającą - Wielu dietetyków kręci głową, że nie warto.

„Nie ma żadnych dowodów naukowych potwierdzających tezę, że detoks czy diety oczyszczające organizm prowadzą do szybkiej utraty wagi oraz czy mają prozdrowotny wpływ na organizm” wyjaśnia Heather Mangieri, RDN, licencjonowany dietetyk/specjalista ds. odżywiania, rzecznik prasowy Akademii Odżywiania i Dietetyki oraz założycielka Nutrition CheckUp w Pittsburgu.

Rzeczywistość może dać wprost przeciwne rezultaty. Według badania opublikowanego w 2011 magazynie Obesity rozpoczęcie postu czy diety polegającej na oczyszczaniu może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.

 Np.: naukowcy z Uniwersytetu w Illinois podzieli myszy na dwie grupy dietetyczne. Przez 10-12 tygodni jedną grupę karmiono niskotłuszczową dietą (10% tłuszczu), a drugą wysokotłuszczową dietą (60% tłuszczu). Wyniki nie zaskoczyły – grupa na wysokotłuszczowej diecie przytyła. Następnie obie grupy poddano 24-godzinnemu postowi. Chude myszy straciły 18% masy ciała, a grube myszy jedynie 5%.

 

Czy diety oczyszczające organizm to nowość?

Okazuje się, że wcale nie. „Takie diety towarzyszyły nam od tysięcy lat” informuje Mangieri. Ale ostatnio poświęca się im wiele uwagi w magazynach czy programach typu talk show. I celebryci przyczyniają się do wzrostu popularności diet za każdy razem, gdy twierdzą, że stracili wiele zbędnych kilogramów stosując właśnie takie diety.

 „Pojęcia detoksu i oczyszczania stały się zamienne i obecnie są używane prawie tak często jak słowa kalorie czy węglowodany” mówi Keri Glassman, certyfikowany dietetyk i specjalista ds. Żywienia oraz założycielka i prezes A Nutritious Life, centrum odżywiania w New York City.

Zwolennicy diet oczyszczających wierzą, że ważne jest pozbycie się toksyn z ciała, które akumulują się dostarczane z pokarmów, wody i środowiska. „Błąd, który popełnia większość ludzi, to łączenie detoksu i oczyszczania z utratą wagi” podkreśla Glassman. To nie to samo.

Dlatego też, jeżeli rozważasz przejście na oczyszczającą dietę jako sposób na schudnięcie, możesz się zawieść. „Diety oczyszczające mogą zastawić pułapkę zwalniając metabolizm i wzmagając ochotę na wszystkie produkty, których nie należy spożywać w trakcie takiej diety” dodaje Glassman. „Diety oczyszczające nie pomogą w rozwijaniu zdrowych nawyków żywieniowych. A co więcej mogą pozbawić organizm istotnych składników odżywczych” potwierdza Mangieri

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑