Cała prawda o witaminie D

Dodaj do ulubionych

Cała prawda o witaminie D

Czy wiitamina D nam szkodzi? Opublikowana praca naukowa rzuca nowe światło na korzyści zdrowotne związane z suplementacją związku chemicznego dostarczanego naszemu organizmowi wraz z promieniami słonecznymi: witaminy D.

Czy witamina D jest szkodliwa?

Witamina ta postrzegana jest jako mikroelement mający niezwykle istotny wpływ na nasz stan zdrowia. Wiele osób wierzy w potencjał witaminy D i uważa, że jej stosowanie może ułatwić leczenie rozlicznych chorób, takich jak depresja czy stwardnienie rozsiane. Niemniej jednak, zdaniem Michaela Allana, profesora Medycyny Rodzinnej oraz dyrektora Medycyny Opartej na Faktach Wydziału Medycyny i Stomatologii Uniwersytetu Alberta, większość tych przekonań nie jest poparta naukowymi dowodami.

"Czyż nie byłoby wspaniale, gdyby jedyną rzeczą, którą należałoby zrobić, aby utrzymać odpowiednią kondycję organizmu było po prostu przyjmowanie witamin? Doskonale zdaję sobie sprawę dlaczego wiara w ich zbawienne działanie jest tak powszechna. Do ludzi przemawia prostota tego rozwiązania. Niestety jednak, potrzebujemy znacznie większej liczby mikroelementów." stwierdził Allan.

 

Nadmieniony profesor jest autorem badania opublikowanego w magazynie Journal of General Internal Medicine, w ramach którego przeanalizowano dowody naukowe przemawiające za słusznością – lub jej brakiem – 10 powszechnych mitów dotyczących witaminy D. Wśród badanych hipotez znalazły się między innymi te mówiące, iż witamina D przyczynić się może do zmniejszenia ryzyka złamań, osłabienia stanów depresyjnych i poprawienia samopoczucia ogólnego, jak również, że mikroelement ten przeciwdziała reumatyzmowi, pozwala leczyć stwardnienie rozsiane oraz minimalizuje ryzyko wykształcenia nowotworu czy też - przedwczesnego zgonu. Rezultaty eksperymentu wykazały jednakże, że regularne przyjmowanie witaminy D nie ma na organizm niemalże żadnego wpływu.

Jak stwierdził Allan, jedynie niewielka część badanych mitów znalazła odbicie w dowodach naukowych. Przyznał on, iż suplementacja witaminą D zmniejsza ryzyko złamań, zwłaszcza w wieku starszym.

 

"Wpływ badanego suplementu na organizm nie jest jednak tak wielki jak można by się spodziewać. Zauważyliśmy, że ma on marginalny wpływ na redukcję ryzyka złamań. Gdybyśmy podawali grupie osób o podwyższonym ryzyku złamania kości (legitymujących się 15 % ryzykiem złamania w ciągu następnych 10. lat) odpowiednią dawkę witaminy D przez całą dekadę, udałoby nam się uniknąć złamania u jednego z pięćdziesięciu respondentów."

 

"Wiele osób stwierdzi zapewne, że przyjmowanie suplementu przez 10 lat tylko po to, aby uniknąć 1 na 50 złamań niezbyt przemawia do wyobraźni. Niestety jednak, tak właśnie prezentuje się najistotniejsza z korzyści wynikających z zażywania badanego mikroelementu."

Witamina D okazuje się nie być skutecznym lekiem na problemy zdrowotne.

Najnowsze badanie nie wykazało powodów przemawiających za suplementacją witaminy D.

Allan dodał jednakże, że pozostałe korzyści wynikające ze spożywania witaminy D nie zostały jeszcze dokładnie zbadane lub też nie ma wystarczających dowodów pozwalających na ich jednoznaczne odrzucenie albo potwierdzenie. Poinformował on również, że większość badań stanowiących analizę skutków stosowania witaminy D została przeprowadzona nieprawidłowo, przez co nie dostarczają one niemalże żadnych dowodów naukowych. Z radością przyjął on informację o planowanych w przyszłości testach dotyczących opisywanego zagadnienia, nadmienił jednakże, że ich jakość musi być znacznie wyższa, aby mogły one zostać uznane za istotne klinicznie.

"Trudno jest ocenić czy otrzymane w ramach rzeczonych eksperymentów wyniki były słuszne i czy można powiedzieć pacjentowi, aby przyjmował on dane suplementy jeżeli pragnie poczuć się lepiej. W analizowanych pracach brakowało dowodów pozwalających na bezsprzeczne potwierdzenie skuteczności stosowania witaminy D."

Pomimo braku dowodów naukowych zaświadczających o skuteczności nadmienionego mikroelementu, w dalszym ciągu daje się zauważyć silne przekonanie o jego wyjątkowych właściwościach. Allan uważa, że fakt ten spowodowany jest nadmierną wiarą pokładaną w poprzednich badaniach, które to wskazywały, że witamina ta pozwala co prawda utrzymać odpowiedni stan zdrowia, nie informując jednakże o możliwości jego poprawy poprzez suplementację. Allan podsumował przeprowadzone badanie stwierdzeniem, że mimo, iż przyjmowanie witaminy D na pewno nam nie zaszkodzi, niemalże na pewno nam też nie pomoże.

 "Osoba około czterdziestego roku życia nie będzie raczej czerpać korzyści z przyjmowania witaminy D. Mówiąc, że jest to wątpliwe mam na myśli fakt, iż nauka nie jest w stanie jednoznacznie określić zalet wynikających z jej suplementacji."

 

 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑